BEOGRAD, Srbiji prijeti teška kriza javnog duga, koja će prema ocjeni Fiskalnog savjeta, biti ozbiljnija nego u Grčkoj, jer Srbiji nema ko da pomogne, a primjena mjera, koje preporučuje Fiskalni savjet, a koje podrazumijevaju zamrzavanje plata i penzija, direktno će pogoditi najmanje dva miliona ljudi.
Među njima je oko 1,6 miliona penzionera i oko 471.000 zaposlenih koji rade u javnom sektoru – piše “Politika”.
Toliko je ljudi, sudeći prema Biltenu javnih finansija, zaposleno u državnim i lokalnim javnim preduzećima, administraciji, obrazovanju i zdravstvu.
Kada bi se tom korpusu dodali i oni koji rade u vojsci i policiji – taj broj bi bio još veći.
Član Fiskalnog savjeta Nikola Altiparmakov smatra da će, ukoliko se odmah primijene mjere koje predlaže Fiskalni savjet, državni dug Srbije u narednih nekoliko godina moći da se vrati u zakonske okvire.
“U suprotnom, naš tanker će udariti pravo u santu leda, što za Srbiju znači slom javnog duga. To će biti mnogo ozbiljnije nego u Grčkoj. Jer, nama neće imati ko da pomogne. Možemo možda malo da usporimo brzinu kojom se krećemo ka toj santi, ali će smjer ostati isti“, rekao je listu Altiparmakov.
On je objasnio da bi bez zamrzavanja plata i penzija bilo neophodno drastično povećanje PDV-a na čak 25 do 27 odsto, što je nepoželjno i neodrživo.
Altiparmakov je naveo da može i bez povećanja PDV-a, ali je onda neophodno smanjenje plata i penzija.