NJUJORK, Najjača ekonomija na svijetu je u maju uspjela osigurati blizu 69.000 novih radnih mjesta, što je najslabiji rezultat u posljednjih 11 mjeseci.
Nadu da će najjača ekonomija svijeta pomoći zaustavljanje globalne recesije ugasio je izvještaj o zapošljavanju u SAD-u.
Iako su planirali otvoriti 150.000 novih radnih mjesta, američka ekonomija nije ostvarila ni pola od tog broja. Kod poslodavaca raste zabrinutost.
Svijetla tačka autoindustrija
Trenutno je jedina svijetla tačka američke ekonomije autoindustrija.
Amerikanci, iako nemaju posao, ipak kupuju nove automobile.
Prodaja u maju porasla je za 32 posto, na najviši nivo u posljednjih pet godina.
Ako se nastavi ovakav trend, do kraja godine moglo bi se prodati 14,5 miliona novih automobila.
Poređenja radi, prodaja vozila u SAD-u u prosjeku se kretala blizu 16,7 miliona auta godišnje u periodu od 1998. do 2007. godine, a nakon toga pala je na 10,4 miliona godišnje.
Val zapošljavanja u SAD-u udario je od zid, što je očigledan znak da ekonomski oporavak brzo blijedi.
Najjača ekonomija je u maju uspjela osigurati blizu 69.000 novih radnih mjesta, što je najslabiji rezultat u posljednjih 11 mjeseci.
Ekonomisti prst upiru u nestabilnu Evropu i sve manji ekonomski rast Kine.
Revidiranje brojeva
“Ono što još niko ne pominje je produženo usporavanje ekonomije, koje se događa upravo sada. Tome u prilog ide i revidiranje brojeva od posljednjih nekoliko mjeseci, za koje se ispostavilo da su preoptimistični. Sada svi trebaju ponovno analizirati nove stavke i postaviti nove prognoze o kretanju ekonomije”, kaže ekonomski analitičar Jim Bianco.
Svoj komentar izvještaja o radu dao je i predsjednik SAD-a Barack Obama.
“Ekonomija raste, ali ne brzinom kojom bismo mi željeli. U posljednjih 27 mjeseci stvoreno je blizu 4,3 miliona novih radnih mjesta, ali ni njih ne stvaramo željenom brzinom. Imamo još nekih poteškoća. Prije dva mjeseca imali smo visoke cijene goriva. Sada su u padu, ali i dalje pogađaju novčanike građana. Ali najviše se ističe ekonomska kriza u Evropi, koja utječe i na nas”, rekao je on.
Negativne prognoze su među glavnim stavkama koje poslodavci imaju na umu prilikom donošenja odluke, kao što je zapošljavanje novih radnika.
Novi radnici na čekanju
To je slučaj u tvornici alata u New Yorku.
“Izvještaji poput ovog o zapošljavanju čine me opreznim. Jednostavno, scenario nije dobar. Sada trebam malo stati na loptu i zadržati postojeće kvalificirane radnike. Ne bih volio da se dovedem u poziciju da imam viška radnika, jer tada bi svi ispaštali”, kaže Mike Dimarino, vlasnik tvornice Linda Tool.
Oprez koji vlada zabrinjavajući je znak za budući ekonomski rast.
Blizu pet miliona radnih mjesta izgubljenih tokom recesije još čeka da bude nadoknađeno.
I dok ovi brojevi kruže tržištem rada, vođe kompanija imaju sve manje razloga za primanje novih radnika, prenosi Aljazeera.