BIJELJINA, Sva lica koja su prijavila svoje nepokretnosti u fiskalni registar nepokretnosti dužni su da do 30. juna uplate prvi dio poreskog računa, rekao je načelnik područne jedinice Poreske uprave u Bijeljini Miodrag Stojanović.
“Poreska uprava počela je štampanje i uručivanje računa u aprilu i do sada je uručeno oko 12.000 računa, uglavnom za gradsko područje opštine Bijeljina. Rok za uplatu prvog dijela ističe 30. juna, a za uplatu drugog dijela rok je 31. decembar. Svi računi će biti raspoređeni u dva jednaka dijela”, rekao je Stojanović.
On je dodao da poreska stopa na nepokretnosti u Bijeljini iznosi 0,25 odsto, a osnovica je tržišna vrijednost nepokretnosti.
“Modelom za masovnu procjenu nepokretnosti Poreska uprava vrši procjenjivanje vrijednosti nepokretnosti na osnovu podataka iz prijava koje su poreski obveznici lično popunjavali i opisivali. Na tu tržišnu vrijednost se primjenjuje stopa od 0,25 odsto i dobija se iznos poreza”, rekao je Stojanović.
On je dodao da poreski obveznici imaju pravo na umanjenje poreske osnovice za stambeni prostor u kojem žive i u kome su prijavljeni u CIPS-u, dok drugi stambeni ili poslovni objekti istog vlasnika ne podliježu umanjenju.
“Vlasnik stambenog objekta ima pravo na umanjenje poreza za 50 metara kvadratnih, a za svakog člana još po 10 kvadratnih metara. Što znači da se porez plaća samo na onaj dio stambenog prostora koji preostaje nakon zakonskog umanjenja”, rekao je Stojanović.
On je istakao da se umanjenje ili oslobađanje plaćanja poreza na nepokretnosti može dobiti samo ako se podnese zahtjev za umanjenje ili oslobađanje.
“Ukoliko se desi da neko nije podnio zahtjev za umanjenje ili oslobađanje poreza, može da podnese prigovor i, ako je taj prigovor regularan, mi ćemo ga usvojiti”, rekao je Stojanović.
On je dodao da su plaćanja poreza oslobođene jedinice lokalne samouprave u vlasništvu entiteta, nepokretnosti vjerskih zajednica koje se koriste isključivo u vjerske svrhe, nepokretnosti koje se koriste u obrazovne, kulturne, naučne, zdravstvene, društvene, sportske i humanitarne svrhe, putevi, brane, pruge, skloništa.
“Poljoprivredno zemljište i nepokretnosti koje služe isključivo za vlastitu poljoprivrednu proizvodnju su, takođe, oslobođeni plaćanja poreza”, rekao je Stojanović.
On je dodao da je Poreska uprava imala nekoliko žalbi građana, ali da je uglavnom riječ o pogrešno napisanim prijavama nepokretnosti.
“Prijave su bile prilično komplikovane, pa nisu dobro popunjene i građani su nam se žalili tek kada su dobili račun i vidjeli grešku. Bilo je i slučajeva da su ljudi propustili da podnesu zahtjev za umanjenje ili oslobađanje, pa onda kada dobiju račun traže umanjenje”, rekao je Stojanović. Srna