SARAJEVO, Ljubiša Ćosić, savjetnik za ekonomska pitanja člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Nebojše Radmanovića, upozorava da su od 2009. do 2011. godine u padu investicije i izvršene isplate za investicije u Srpskoj.
Zbog toga je, navodi Ćosić, neophodna podrška privredi iz budžeta i kreditne linije Investiciono-razvojne banke /IRB/ i Evropske investicione banke /EIB/ za mala i srednja preduzeća.
“U prosjeku je ostvaren godišnji pad od 115 miliona KM, i za jedne i za druge. Takođe, struktura izvora sredstava za investicije nepovoljno se promijenila u pomenutom periodu, odnosno smanjene su investicije iz vlastitih sredstava, a povećavane investicije iz kreditnih sredstava”, precizira Ćosić.
Samo u 2010. godini u ukupnoj strukturi investicija opalo je učešće vlastitog finansiranja od strane investitora na 50,5 odsto od ukupnog iznosa, za razliku od 2009. godine, kada je taj procenat bio 58,4 odsto.
“Kada se pogledaju djelatnosti u koje se investira, najveći pad investicija ostvaruje se u sklopu prerađivačke industrije gdje je u periodu od 2008. do 2010. godine zabilježen pad investicija u iznosu od 94 miliona KM, što ujedno predstavlja najveći pojedinačni pad investicija u određenoj djelatnosti”, konstatovao je Ćosić.
On smatra da Srpska, kroz budžetska sredstva za podsticaj privredi i putem kreditnih linija IRB-a, kao i putem promocije i plasmana sredstava kreditnih linija EIB-a, usmjerenih prema malim i srednjim preduzećima, a vodeći računa o politici ušteda u javnoj potrošnji, treba u drugoj polovini ove i početkom naredne godine da pokrene investicioni ciklus usmjeren prema nabavci novih mašina i opreme za preduzeća iz prerađivačke industrije.
To je neophodno da bi nivo ostvarenih i isplaćenih investicija u Srpskoj bio vraćen na nivo iz 2008. godine, odnosno na iznos od 1,78 milijardi KM, odnosno 1,67 milijardi KM, što je najveći nivo ostvarenih i isplaćenih investicija ikad ostvaren u Republici Srpskoj.
“Podsticanje pokretanja većeg broja novih i proširenja postojećih domaćih investicija u malim i srednjim preduzećima, finansiranih povoljnim budžetskim podsticajnim sredstvima, nepovratnim i/ili kreditnim, predstavlja način pokretanja domaćeg investicionog ciklusa privatnog sektora u Srpskoj”, pojašnjava savjetnik za ekonomska pitanja srpskog člana Predsjedništva BiH.
Ćosić naglašava da će to, istovremeno, biti jedan od bitnih mehanizama oporavka domaće ekonomije, ali i odgovor na smanjeni nivo inostranih investicija.
“Pretpostavka za pokretanje ovog ciklusa svakako je nastavak vođenja dalje politike racionalnih ušteda u javnom sektoru i paralelni plasman ušteđenih sredstava u navedeni investicioni ciklus, usmjeren prema privredi”, zaključuje Ćosić. Srna