BEOGRAD, Sve veće siromaštvo u Srbiji dovešće do pada prometa, kurs evra i dalje će biti nestabilan, a krediti kod banaka sve teži i papreniji.
Uz prezaduženost, duge rokove plaćanja i velike namete, šanse za opravak privrede su – minimalne.
Ovako direktori preduzeća u Srbiji vide privrednu situaciju. Istraživanje Unije poslodavaca u 242 male, srednje i velike firme pokazuju pogoršanje stanja u privredi tokom ljeta i jeseni ove godine. Većina privrednika je u anketi naglasila da će biti zadovoljni ako ne dođe do daljeg pada prometa robe i usluga.
– Posebno je zabrinjavajuće to da je ukupno 66,12 odsto anketiranih navelo da očekuje isti nivo ili pad prihoda, što pokazuje da su izgledi za oporavak privrede, porast prihoda i zaposlenosti veoma mali – kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca.
Od nove vlade u prvih sto dana mandata privrednici traže da stabilizuje kurs evra, da obezbjedi veća ulaganja u proizvodnju i da podršku plasmanu domaće robe u inostranstvu. Takođe, očekuju i da se ukinu prekobrojne agencije, uvede elektronska uprava i racionalizuje rad poreske uprave, ali i smanje opterećenja zarada i parafiskalnih nameta i regulišu rokovi plaćanja. Privrednici traže i da se ubrza donošenje građevinskih dozvola i uvede red u javnim nabavkama.
– Na pitanje da li je podizanje PDV dobro rješenje, više od polovine anketiranih privrednika smatra da će to dovesti do većeg pada prometa zbog pada kupovne moći – ističe Rajić. – Da je to prihvatljivo, uz istovremeno smanjenje opterećenja vjeruje 25 odsto privrednika, a njih 23 odsto je navelo da se moraju tražiti druga rješenja.
Kontrola i kazne
Direktori firmi predlažu nadležnima da uspostave punu kontrolu javnih nabavki i sive ekonomije uz rigorozne kazne, kao i da izjednače zarade u javnom sektoru i privredi. Privrednici vjeruju da bi ove tri mjere omogućile da se u budžet slije oko dvije milijarde evra, što bi pokrilo manjak. Kroz nekoliko godina, vjeruju privrednici, to bi dovelo do suficita, koji bi se usmjerio u proizvodnju i izvoz. Novosti