BRISEL, Plaže Kipra, Hrvatske, Malte i Grčke imaju najčistiju vodu jer je više od 90% mjesta za kupanje u ovim zemljama zadovoljilo najviše standarde kvaliteta i dobilo ocjenu odličan.
Evropska agencija za životnu okolinu i Evropska komisija objavljuju godišnji izvještaj o kvalitetu vode na više od 22.000 mjesta za kupanje, uključujući mora, okean, rijeke i jezera, ali ne i bazene i banje. Ovogodišnji izvještaj “Kvalitet vode na evropskim kupalištima u 2011” obuhvata 27 članica EU, Hrvatsku, Crnu Goru i Švajcarsku.
Gotovo sva kupališta koja su obuhvaćena istraživanjem, odnosno 92,1%, ispunjavalo je u 2011. minimum standarda kvaliteta vode za kupanje predviđenih Direktivom o vodi za kupanje iz 2006. U ovu grupu spada i jezero Serpentajn u Londonu, u kojem će na predstojećoj Olimpijadi biti plivani maraton i plivački dio triatlona.
Tri četvrtine svih kupališta – 77,1% zadovoljava strože standarde kvaliteta, što je povećanje od 3,5 procentnih poena više u odnosu na 2010.
Gotovo sva kupališta na moru i okeanu, odnosno 93,1% njih, ima zadovoljavajući kvalitet vode, što je povećanje od jednog procentnog poena u poređenju s prošlogodišnjim izvještajem.
Oko 80% vode na plažama dobilo je ocjenu odličan, što je takođe blagi napredak u odnosu na stanje iz prethodne godine. Loš kvalitet vode je prijavljen na oko 200 plaža, što je 1,5% morskih kupališta, ali i malo povećanje od 0,3 procentna poena. Kad je riječ o kupalištima na jezerima i rijekama, 89,9% je zadovoljavajućeg kvaliteta, što je blagi pad od 0,3 procentna poena u odnosu na prethodnu godinu. Odličan kvalitet vode ima 70,4% kupališta, što je povećanje od 9,9% u odnosu na izvještaj 2010.
Od 82 obuhvaćene plaže na Crnogorskom primorju, voda je odličnog kvaliteta na 73% plaža, a na ostatku dobrog ili zadovoljavajućeg. Crna Gora je Komisiji prvi put 2010. podnijela izvještaj o kvalitetu vode.
Na gotovo 950 plaža koje je prijavila Hrvatska, sva voda je zadovoljavajućeg kvaliteta, a više od 90% odličnog kvaliteta.
Komesar za životnu okolinu Janez Potočnik izrazio je zadovoljstvo što je kvalitet vode u globalu na visokom nivou i što se popravlja posljednjih godina.
“Velika većina Evropljana je zabrinuta za kvalitet Evrope i želi više informacija o tome”, zaključio je on. EurActiv