VAŠINGTON , Gotovo polovina svih Amerikanaca živi u domaćinstvu koje je dobilo neku vrstu državne pomoći u prvom tromjesečju 2011., pokazao je novi izvještaj objavljen u subotu.
Wall Street Journal navodi da je 49,1 odsto Amerikanaca primilo neki oblik državne pomoći što je porast u odnosu na 30 odsto u ranim 1980-im, pa čak i od 44 odsto 2008.
Ogroman porast socijalnih davanja, koje list temelji na podacima zadnjeg popisa stanovništva otežat će smanjivanje savezne potrošnje, uprkos hiljadama dolara vladinog deficita koji se svake godine dodaju na postojeći javni dug.
Porast socijalnih davanja u SAD-u u posljednjih nekoliko godina najvjerojatnije je povezan s tzv. Velikom recesijom, koja je započela krajem 2008. i protegla se u 2010. Čak i sada, stopa nezaposlenosti od 8,1 posto, gotovo je dvostruko veća nego tradicionale američke stope nezaposlenosti od oko 4 posto tokom većine 1990-ih i ranih 2000-ih, navodi WSJ.
Neki analitičari čak kažu da je prava stopa nezaposlenosti, uključujući i one koji su jednostavno otpali od radne snage i više ne traže posao, bliža stopi od 15 odsto. To je problem, jer sve manje ljudi koji rade znači i manje poreznih dolara u saveznu blagajnu, koja je već dugo pati od pada prinosa.
Podaci iz popisa stanovništva takođe pokazuju da 16 odsto stanovništva SAD-a živi u domaćinstvima u kojima najmanje jedan član prima socijalnu pomoć, a 15 odsto prima ili živi s nekim ko koristi program zdravstvene brige za starije osobe – Medicare. Fena