MOSKVA, Anglo-holandska naftna kompanija Rojal Dač Šel možda će se pridružiti inicijativi ruskog Gasproma za vađenje gasa iz arktičkog priobalja Rusije.
To su navodi nekoliko različitih izvora, čime je ponovo pokrenuta priča o velikom projektu koji se godinama odlaže zbog pregovora o finansiranju.
Smješteno u ledenim vodama Barencovog mora, gasno polje Štokman jedno je od najvećih na svijetu, sa rezervama od gotovo četiri biliona kubnih metara, što je dovoljno da podmiri globalnu tražnju na godinu dana, prenosi Rojters.
Međutim, plan vađenja gasa još uvijek nije sprovreden u djelo zbog dugotrajnih i komplikovanih pregovora o milijardama dolara investicija, vremenskim rokovima i sklapanju konzorcijuma.
Šel bi mjesto u projektu mogao da preuzme od norveškog Statoila, koji bi mogao da napusti projekat, piše ruski dnevnik Komersant. Statoil je vlasnik 24 odsto udjela u Štokmanu, francuski Total posjeduje 25 odsto, a Gasprom, najveći svjetski proizvođač gasa, 51 odsto.
“Pregovori o učešću Šela u Štokmanu su u toku. Razgovara se o raznim opcijama, ali Gasprom će zadržati udio od 51 odsto”, rekao je za Rojters izvor blizak konzorcijumu.
Portparol Gasproma rekao je da će kompanija kasnije dati saopštenje na tu temu, dok predstavnici Šela i Štokmana nisu željeli da komentarišu.
Gasno polje Štokman nalazi se 550 kilometara od obale Rusije, a planirano je da 2016. počne isporuka gasa Evropi kroz cjevovod Sjeverni tok, a dostava gasa širom svijeta počela bi 2017.
Prva iskopavanja na toj lokaciji pokrenuta su 1998, ali investitori, zaplašeni problemima i teškoćama u vidu izuzetno hladnog vremena, velikih talasa i ogromnih ledenih brijegova, nisu uspjeli da postignu dogovor o početnom ulaganju, koje bi trebalo da iznosi oko 15 milijardi dolara. Tanjug