NJUJORK, Akcije najpopularnije svjetske društvene mreže Fejsbuk u današanjem trgovanju kreću se oko juče ostvarene vrijednosti od oko 32 dolara po akciji.
To znači da su, nakon lansiranja na berzu u petak po cijeni od 38 dolara, do sada izgubile oko 15 odsto vrijednosti.
Za stanje Fejsbukovih akcija na berzi se sada “upire prstom” i na finansijskog direktora Fejsbuka Dejvida Ebersmana, a ne samo na investicione banke.
Ebersman je odlučio da stavi 25 odsto više akcija za ulazak na berzu tog “šampiona” društvenih veb mreža, što je, kako je konstatovano, potez koji bi mogao da bude razlog “fijaska” operacije.
Nezadovoljni investitori podigli su pred njujorškim sudom tužbu protiv vlasnika Fejsbuka Marka Zakerberga i investicionih finansijskih kuća Morgan Stenli, Berkliz kapital, Goldman Saks, JPMorgan Čejs i Meril Lič, navodeći da im uoči javne ponude u petak nisu bili predstavljeni istiniti podaci o predviđenoj zaradi.
Ebersman je, kako piše finansijski dnevnik “Volstrit džornal”, u procesu vezanom za Fejsbukove akcije imao kao glavnog “čovjeka od povjerenja” jednog od rukovodilaca investicione banke “Morgan Stenli” Majkla Grajmsa.
“Volstrit džornal” objašnjava da je Grajms uvjerio Ebersmana da je potražnja za Fejsbukovim akcijama velika, što se na kraju pokazalo kao netačno.
“Morgan Stenli” se u utorak branio od optužbi da je upozorio samo neke velike akcionare na pad predviđanja rezultata Fejsbuka, sajta koji ima 900 miliona korisnika, saopštivši da je poštovao sve uobičajene i zakonske procedure.
Usljed razočaranja izazvanog izlaskom na berzu, juče se povećao broj kolektivnih tužbi u ime nezadovoljnih akcionara, usmjerene istovremeno na Fejsbuk, njegove banke i berzansku platformu Nazdak. Bankarska komisija Američkog senata objavila je da će početi neformalnu istragu vezanu za taj slučaj. Tanjug