VAŠINGTON, Američku ekonomiju vjerovatno očekuje nova recesija u prvoj polovini 2013. godine, ukoliko u januaru počne primjena planiranog povećanja poreza i smanjenje državnih rashoda, smatraju stručnjaci budžetske uprave u američkom Kongresu.
To bi moglo da podstakne američke političare da ove godine usvoje opšti sporazum o budžetu, koji bi omogućio da se izbjegne takav ishod, objavio je “Vol strit žurnal”.
Stručnjaci ukazuju da bi kombinacija povećanja poreza i smanjenja vladinih izdataka dovela do oštrog smanjenja deficita, ali i do privremenog zastoja u ekonomskom rastu.
Prema njihovoj prognozi, američki bruto društveni proizvod (BDP) će pasti 1,3 odsto na godišnjem nivou u prvoj polovini 2013. godine u slučaju realizacije planiranih mjera, što će odgovarati pojmu “meke recesije”.
Do stabilizacije ekonomije će doći u drugoj polovini iduće godine i, kao rezultat, u cijeloj 2013. godini će biti ostvaren rast od 0,5 odsto. Prosječan rast američke ekonomije na godišnjem nivou iznosio je 2,4 odsto od sredine 2009. godine, kada je počeo njen oporavak.
U slučaju da predložene mjere za smanjenje državnih rashoda i povećanje poreza ne budu provedene, američka ekonomija bi u 2013. godini ojačala 4,4 odsto, a broj radnih mjesta bio bi povećan za oko dva miliona, smatraju stručnjaci uprave za budžet.
U decembru 2012. godine prestaju da važe poreske olakšice uvedene još za vrijeme administracije Džordža Buša. Ta činjenica, uz povećanje drugih poreza i oštro smanjenje vladinih izdataka koje je Kongres usvojio prošle godine, smanjili bi američki deficit u 2013. finansijskoj godini sa 1.171 milijardi dolara na 612 milijardi dolara, koliko je prognozirano za iduću finansijsku godinu, smatraju stručnjaci.
Iako mnogi američki političari ukazuju da bi željeli izbjeći recesiju, Bijela kuća i Kongres još nisu počeli pregovore o načinima na koje se to može uraditi.