BRISEL, Lideri EU žele da Grčka ostane u evrozoni, ali da “poštuje svoje obaveze”, izjavio je sinoć predsjednik Evropskog savjeta Herman Van Rompej i naglasio da je potrebno nastaviti “vitalne reforme” kako bi Grčka prevazišla svoje ekonomske probleme.
“Želimo da Grčka ostane u zoni evra i da poštuje svoje obaveze. Potpuno smo svjesni velikih napora koje su već uložili grčki građani”, rekao je Van Rompej na neformalnom samitu EU.
Kriza evrozone zasjenila je razgovore u Briselu, pošto postoji bojazan da će Grčka morati da istupi iz evrozone, koja se, navodno, priprema za takav scenario.
“Evrozona je pokazala značajnu solidarnost pošto je već, zajedno sa Međunarodnim monetarnim fondom, uplatila skoro 150 milijardi evra Grčkoj kao podršku od 2010. godine”, rekao je Van Rompej.
Komentarišući predstojeće grčke izbore u junu, on je u ime EU izrazio očekivanje da će, poslije glasanja, Grčka vlada nastaviti da podržava sporazum sa međunarodnim kreditorima.
Evropske berze juče su oslabile za oko dva procenta zbog nervoze povodom mogućnosti da Grčka napusti evrozonu.
Britanski premijer Dejvid Kameron ukazao je na značaj dogovora koji su postigli lideri EU u vezi s time da rješavanje problema budžetskih deficita i podsticanje ekonomskog rasta nemaju alternativu.
Lideri su počeli samit u atmosferi u kojoj se Njemačka opirala pritiscima da pristane na izdavanje evroobveznica kao načina za rješavanje krize.
Kancelarka Angela Merkel izjavila je da bi izdavanjem takvih hartija od vrijednosti bili prekršeni sporazumi EU i da to “ne bi pokrenulo privredni rast”.
Francuski predsjednik Fransoa Oland rekao je da želi diskusiju o evroobveznicama, a irski premijer Enda Keni da će se ta ideja naći na pregovaračkom stolu.
Predsjednik grčke prelazne Vlade Panajotis Pikramenos izjavio je da “ima podršku skoro svih članica evrozone”.