BEOGRAD, Najveća termoelektrana jugoistočne Evrope, termoelektrana “Nikola Tesla A”, uskoro će postati jedna od najzanimljivijih turističkih atrakcija Beograda.
Prateći svjetske trendove menadžeri TE u Obrenovcu odlučili su da poput najvećih svjetskih industrijskih postrojenja otvore kapije i svima koje to zanima pokažu kako se pravi – struja.
“Industrijski turizam u svijetu zarađuje milione, jer ljude izuzetno zanima kako rade velika postrojenja. Mi smo najveća termoelektrana na Balkanu, zanimljiviji smo i od Diznilenda”, kaže Đorđi Biljanovski, zamjenik direktora TE “Nikola Tesla” u Obrenovcu
Posjetioci će u holu moći da vide maketu termoelektrane, pogledaju film, uzmu flajere i brošure, osvježe se i porazgovaraju sa stručnjacima. Zatim će dobijati bijele, zelene ili crvene bedževe, kojim će moći, u zavisnosti od interesovanja, da vide određene dijelove elektrane. Posjete će trajati od 30 minuta do dva časa, a svi će dobiti panoramsko razgledanje elektrane.
“Oni koji žele da uđu u postrojenje moraće da odslušaju predavanje o bezbjednosti, uzmu bedž i naočare, pa u pratnji krenu u proizvodni pogon”, objašnjava Biljanovski.
On dodaje da “ne postoji ograničenje godina, primaćemo i vrtiće, a program će biti prilagođen uzrastu. Najmlađe će sigurno najviše zanimati željeznički transport, specijalne lokomotive kojima ne upravljaju mašinovođe, ‘ćira’ na uskom kolosjeku i vagoni kojima se otvara dno iz kojem ispada ugalj. Nećemo naplaćivati ulaz, jer nam je cilj da promovišemo tehniku i motivišemo mlade da se okrenu obrazovanju koje će dovesti do razvoja Srbije”.
Samo 17 kilometara uzvodno nalazi se i TENT B, pa će se u perspektivi praviti cjelodnevni izlet za industrijske turiste. Naime, posjetioci će dolazi u Obrenovac i poslije razgledanja ovog giganta, brodom će Savom ići do Tenta B.
Posjetioci će moći da vide turbine koje proizvode struju, crveno dugme kojim bi se ugasila struja u pola Srbije, upravljačku stanicu, kao i mozak sistema, simulator, impozantan željeznički sistem i peći u kojima gori ugalj.
Uz kartu bedževi i ručak u menzi
I do sada je ovu termoelektranu godišnje posjećivalo po 2.000 posjetilaca. To su, uglavnom, bili đaci i studenti, ali i inženjeri iz inostranstva: Slovenije, Japana, Njemačke. Svi oni su, praktično, bili gosti, jer nisu plaćali ulaz, a dobijali su, čak, i ručak u fabričkoj menzi. Trenutno se, međutim, formira tim koji će biti spreman da primi i “obične” turiste, a biće izgrađena i specijalna ograda, info-pult na kojem će se dobijati bedževi, kao i prijemni hol. Novosti