RUMA, U mnoštvu stranih investitora koji su posljednjih godina investirali ili su na samo korak od investiranja u Srem, ne može da ne zapadne za oko domaća firma „Insert” iz Novog Beograda, koja je prije nepun mjesec dobila zemljište u Zapadnoj industrijskoj zoni u Rumi i planira da tu izgradi svoj pogon.
Naime, „Insert” je firma koja postoji već punih deset godina i koja svoje pogone ima u Laćarku, a od 2009. godine i u Rumi u zakupljenom prostoru.
– Firma se bavi šivenjem i sklapanjem obuće za stranog, poznatog kupca – kaže vlasnik i direktor „Inserta” Žarko Kojić. – Svega dva procenta proizvoda ide za kupce u Srbiji.
Naši kupci su „Luj Viton„, „Prada„ i „Dior„. Već sada zapošljavamo 250 radnika, u Laćarku stotinak i u Rumi 150, a dnevno napravimo između 1.000 i 1.100 komada cipela. U Rumi smo se stacionirali ne samo zbog dobrog geografskog položaja i blizine međunarodnih saobraćajnica nego i zbog kvalitetne radne snage, koje je te 2009. godine bilo dosta.
U „Insertu” se poštuje sve ono što u svijetu ne treba posebno ni naglasiti, ali je među našim poslodavcima postalo sve ređa pojava. Naime, svi radnici su prijavljeni, plate su redovne, oko 26.000 dinara, a svaki prekovremeni rad je plaćen. Niko od radnika nema zamjerki za svog poslodavca ni na međuljudske odnose, ali ni na uslove rada.
– Srbija je najplodnije tle za investiranje i poslovanje jer ovde važe svi zakoni koji važe i u zemljama Evropske unije. Kod nas su porezi ubjedljivo najmanji, bez obzira na to što mnogima izgleda da nisu. Takođe, postoje mnoge olakšice, kreditiranja, ali sve pod uslovom da poslujete u skladu sa zakonom i da poštujete sve obaveze koje imate. S domaćim investitorima je najveći problem nedostatak kapitala i nemogućnost da se sa stranim investitorom stane rame uz rame jer su to uglavnom multinacionalne kompanije s više vlasnika, koje posluju decenijama i imaju zavidan kapital – tvrdi Kojić.
S izgradnjom novog pogona, koji će imati oko 4.000 kvadrata, a vrijednost mu je oko 1,5 milion evra, kreće se u julu. Kako kaže direktor Kojić, kada se pribavi sva neophodna papirologija i završi projekat. Završetak radova se očekuje početkom naredne godine, a u novom pogonu će, osim dosadašnjih radnika, mjesta biti za još 90 novih.
– To će biti prva faza, u kojoj planiramo da proizvodnja bude između 300.000 i 330.000 pari cipela u sezoni, odnosno oko 650.000 godišnje – ističe Kojić. Dnevnik