BEOGRAD , Predsjednik Privredne komore Beograda (PKB) Milan Janković izjavio je danas da u Srbiji postoji potreba za oko 500.000 radnika određenih profila i zanimanja, kojih nema dovoljno na tržištu i nisu dovoljno obučeni za određene struke.
Zbog toga država mora hitno da izmjeni Nacionalnu službu za zapošljavanje i pravila ponašanja na tržištu radnih mjesta, na kome neko dobija svu socijalnu podršku da ne radi, naglasio je predsjednik Janković u intervjuu Tanjugu, napominjući da bi Nacionalna služba zapošljavanja trebalo da se pripoji Ministarstvu rada.
Janković je objasnio da mali privrednik ili kompanija ne može da zaposli mladog službenika ili radnika, pa da se taj tri godine uči, već bi to trebalo da bude obaveza škola i Nacionalne službe za zapošljavanje i onda ne bi postojao problem velikog broja nezaposlenih.
“PKB je napravila ugovor o saradnji sa dva privatna fakulteta u kojima dajemo logistiku da njihovi studenti idu kod naših članova na praksu, da bi najbolji odmah počeli da rade”, kazao je Janković.
Što se tiče izrade socijalnih karata za nezaposlene, Janković je rekao da ona treba da se napravi prema porodici, a ne prema pojedincu i dodao da nezaposleni srednjih godina treba da dobiju mogućnost da se dokvalifikuju i promjene svoja radna mjesta ili firmu.
“Ako tako postavimo stvari, a za to nam je prvo potrebna stabilna Vlada, parlament i državne institucije, onda ćemo zadržati ovo postojeće stanje. Jer, kriza nije otišla iz Srbije”, poručio je Janković i dodao da krizu u Srbiji produbljuju finansijske institucije koje traže veću zaradu i “oni koji se bave igranjem na berzi i kursom dinara”.
Janković je skrenuo pažnju da krizu produbljuju i oni koji imaju monopolistički položaj na teritoriji Beograda i Srbije za određene robe, koje mogu da uvezu.
“Siguran sam da će vlada, locirajući nedorečene privatizacije ili privatizacije koje su urađene po zakonu, ali nisu moralne, to što pre razrješiti”, kazao je sagovornik Tanjuga, koji je upozorio da se tu radi o nekoliko stotina kompanija koje su kupci kupili, ali su ih kupili radi preprodaje, a ne zbog nastavka obavljanja osnovne djelatnosti.
“Korupcija ne leži kod privatnika, korupcija leži kod države koja može da je razrješi ako razreši javni sektor. Može da razreši korupciju i sivu ekonomiju ako razrješi načine kontrole i pojača inspekcijske službe. Ne bojim se da će Srbija u ovakvom ritmu dočekati Novu godinu”, rekao je Janković.
Poseban problem, na koji je Janković ukazao, je “siva” ekonomija koja direktno podriva privredu Srbije, zato što nema dovoljno para u budžetu za vojsku, policiju, zdravstvo, prosvjetu…
“Zato rak rana nije korupcija, rak rana potiče od ‘sive’ ekonomije. Čak do jedne trećine poslovanja se nalazi u ‘sive’ ekonomiji. Privredna komora Beograda, zajedno sa Udruženjem poslodavaca, sa Klubom poslovnih žena i drugim institucijama, tražiće od političkih stranaka da podrže donošenje Zakona o spriječavanju obavljanja neregistrovane djelatnosti”, najavio je Janković i napomenuo da je taj zakon uvela Hrvatska.
Zahvaljujući tom zakonu, Hrvatska je smanjila “sivu” ekonomiju za više od 70 odsto, rekao je Jaković, uz napomenu da takav zakon treba usvojiti i u Srbiji do kraja ove godine. Tanjug