BANJALUKA, Većina rijeka u Srpskoj, koje su se proteklih dana izlile zbog obilnih padavina, u petak su se počele povlačiti u korita ostavljajući iza sebe uništene proljećne usjeve.
Nagli porast vodostaja Sane, Vrbasa i Bosne doveo je u petak do njihovog izlivanja iz korita na pojedinim mjestima.
– Iako se izlila iz korita rijeka, u ostalim područjima Srpske voda se postepeno povlači i za vikend se ne očekuju nova izlivanja i plavljenja – saopšteno je iz Republičke uprave Civilne zaštite.
Dodali su da se rijeka Sana u Prijedoru izlila iz korita u petak, ali je vodeni talas koji je doveo do plavljenja prošao, te da se voda vratila u korito. U prijedorskoj MZ Tukovi poplavljeno je šest objekata, a u MZ Raškovac voda je stigla do 80 objekata u koje nije ušla.
Poljoprivrednici ističu da im je većina usjeva koje su bile pod vodom uništena, te da će imati ogromne gubitke.
– Uništeni su mi usjevi na oko 1.000 hektara. Štetu neće niko nadoknaditi i ne preostaje mi ništa drugo nego da ponovo zasijem parcele – kaže ratar iz Prijedora Zoran Lukić.
Rijeka Vrbas u petak se izlila na oko deset hektara parcela u naselju Kukolje, ali se kasnije voda počela povlačiti. Rijeka Bosna kod Modriče izlila se iz korita i poplavila oko 1.000 hektara zemljišta u naseljima Koprivna, Vranjak, Dugo Polje, Botajica, Garevac i Miloševac. Vodostaj rječice Križevice, koja se bila izlila iz korita i ugrozila naselje Žuti Most u srebreničkoj opštini, u padu je i bujica se smanjila poslije prestanka kiše. Štab Civilne zaštite Srebrenice preduzeo je mjere odbrane od poplava u tom naselju, te su dopremljene i postavljene vreće sa pijeskom na kritičnim mjestima.
Komisija
Hladno vrijeme i majski snijeg uništili su usjeve ratara, ali i zasade u voćnjacima u Šamcu, Foči, Srebrenici te drugim opštinama i formirane su komisije za procjenu štete od nevremena. U opštinama su istakli da neće imati novca da nadoknade štetu voćarima, te da će tražiti pomoć od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS da bar dio štete nadoknade voćarima. Glas Srpske