BANJALUKA, Rodna analiza u sektoru malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u Republici Srpskoj pokazuje da žene čine 40 odsto od ukupnog broja preduzetnika u Srpskoj, ali direktor Džender centra Spomenka Krunić ukazuje da te podatke treba prihvatiti sa rezervom.
Prema njenim riječima, postoje saznanja da muškarci firme formalno registruju na žene zbog sukoba interesa ili nekih drugih razloga, a u praksi oni rade i upravljaju poslovanjem.
Prije okruglog stola „Položaj žena u preduzetništvu u Republici Srpskoj“ koji je organizovan povodom 18. maja – Svjetskog dana ženskog preduzetništva, Krunićeva je rekla da isto istraživanje pokazuje da je ispod 30 odsto žena zaposleno u preduzetništvu.
Prema njenim riječima, slični razlozi sprečavaju i muškarce i žene pri pokretanju privatnog posla, ali kod žena postoje i prepreke u vidu društvene podjele rada, koje im ne idu u prilog, kao ni podjela odgovornosti i poslova kada su u pitanju domaćinstvo i porodica.
„U društvu se i dalje smatra da ženama pripada privatna sfera, a muškarcima javna. Naše tradicionalne uloge i stereotipi još su jači od prava i zakona po kojima svi imamo jednake mogućnosti“, naglasila je Krunićeva.
Član Savjeta za žensko preduzetništvo Područne privredne komore Banjaluka Gordana Lihović smatra da je stanje ženskog preduzetništva u Srpskoj relativno dobro, iako i dalje postoje određene predrasude.
„Žene preduzetnici u Srpskoj su obrazovane, više od polovine njih imaju visoku ili višu stručnu spremu, neke imaju doktorat, a ima ih u svim poslovnim oblastima. Oko 25 odsto žena poduzetnika je u proizvodnji i uglavnom su orjentisane na izvoz, 34 odsto žena je u uslugama i oko 33 odsto u nekom obliku trgovine“, dodala je Lihović.
Ona je naglasila da su problemi u ženskom preduzetništvu standardni problemi preduzetnika, skupi krediti i korupcija, ali i nedostatak jakih poslovnih mreža jer pored obaveza oko porodice žena nemaju vremena za jaku logističku mrežu, a to je, prema riječima Lihovićeve, još uvijek kafana.
Rodna analiza u sektoru malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u Republici Srpskoj izradio je Džender centar za potrebe podnošenja četvrtog i petog periodičnog izvještaja BiH po UN Konvenciji o ukidanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW). Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
prebacimo poslovanje iz kafana u frizerske, pa će Obrazovane Doktorice moći bez problema pod haubama razmijenjivati Ideje, kao što to rade Obrazovani Doktori po kafanama 🙂
@sudija,
Vrlo interesantant komentar. pozdravljam Vas……