BRISEL, Evropska komisija i Evropska centralna banka rade na kriznom scenariju za slučaj da Grčka bude primorana da napusti evrozonu, izjavio je danas komesar Evropske unije za trgovinu Karel De Guht.
To je prvi put da je neki zvaničnik EU potvrdio da se preduzimaju mjere za slučaj eventualnog izlaska Grčke iz regiona zajedničke valute. Do sada su postojale široke špekulacije o takvim planovima, ali njihovo postojanje nije bilo potvrđeno, prenijela je agencija Rojters.
“Prije godinu i po dana možda je postojala opasnost od domino efekta”, rekao je De Guht u intervjuu za belgijski list “De Standard” koji izlazi na holandskom jeziku. “Sada, međutim, i u Evropskoj centralnoj banci i Evropskoj komisiji postoje servisi koji rade na kriznom scenariju za slučaj da Grčka napusti evrozonu”, ukazao je De Guht i dodao da “izlazak Grčke ne znači i kraj evra, kako neki tvrde”.
Jedan izvor, blizak De Guhtu, rekao je da je komesar objasnio da institucije EU nisu u posljednje dvije godine sjedele skrštenih ruku i da su sada bolje pripremljene nego ranije.
Zabrinutost da bi Grčka mogla da odluči da napusti evrozonu ili da bude istjerana iz 17-očlanog monetarnog bloka povećana je nakon što je jačanje protivljenja javnosti programu strogih mjera štednje i strukturalnih reformi koji su Atini nametnuli Evropska unija i Međunarodni monetarni fond podrili napore za formiranje vlade poslije izbora od 6. maja.
Grci će ponovo izaći na izbore 17. juna i moguća pobjeda ljevičarske koalicije Siriza koja se protivi spasavanju povećala bi izglede da ta zemlja napusti evro. Jedno jučerašnje ispitivanje javnosti je, međutim, pokazalo da je partija Nova demokratija, koja se zalaže za spasavanje, ispred ljevičarskog saveza Siriza koji je obećao da će poništiti sporazum o međunarodnom spasavanju Grčke.
Izgledi da na predstojećim izborima pobjedi Siriza doveli su ove sedmice do potonuća vrijednosti evra i tržišta akcija širom Evrope. Ranije ove sedmice je predsjednik Grčke izjavio da su Grci povukli do 800 miliona evra (milijardu dolara) iz banaka usljed produbljenja političke neizvjesnosti.
Dalji udarac Grčkoj zadala je Evropska centralna banka (ECB) koja je obustavila operacije pružanja likvidnosti nekim grčkim bankama zbog preniskog nivoa njihovog kapitala. De Guht je ukazao da smatra da će Grčka ostati unutar evrozone, ali da je ključno pitanje do sljedećih izbora koje će uslove ECB postaviti za garantovanje likvidnosti za grčke banke. Tanjug