VAŠINGTON, Britanski premijer Dejvid Kameron poručiće danas liderima najjačih zemalja svijeta da moraju da sarađuju i spriječe da se ekonomska kriza evrozone proširi u svijet.
Poruka Kamerona liderima G8, koji danas počinju zasjedanje u rezidenciji američkog predsjednika Baraka Obame u Kemp Dejvidu u Merilendu, biće da je potrebno raditi zajedno u cilju zaštite protiv globalne zaraze od ekonomske krize, a u cilju promovisanja globalne trgovine.
Očigledno zabrinut zbog sve lošije situacije u evrozoni i mogućeg bankrota Grčke i posljedica po britansku privredu, Kameron je sve glasniji u pozivanju evropskih lidera da učine nešto na rješavanju dužničke krize.
Kameron, čija je popularnost kod kuće opala jer britanska privreda pada u recesiju, založiće se na samitu G8 za snažnu i ujedinjenu spremnost i opredjeljenje za ekonomski oporavak i otvaranje novih radnih mjesta. Kameron će govoriti protiv protekcionizma i založiti se za trgovinsku liberalizaciju u cilju jačanja svjetske ekonomije.
U članku koji je objavljen danas na političkom veb sajtu “PolitiksHoum” /PoliticsHome/ Kameron je pozvao na pregovore u vezi ambicioznog trgovinskog sporazuma SAD-EU, koji treba da počnu početkom naredne godine.
“Zajedno, EU i SAD čine skoro trećinu globalne trgovine, prema tome sporazum sa SAD mogao i biti veći nego svi drugi trgovinski sporazumi EU koji sada postoje”, navodi Kameron u ovom članku.
On je dodao da sa porodicama širom svijeta koje se bore sa posljedicama povećanja cijena nafte i loše globalne ekonomije moraju se obnoviti napori u cilju jačanja rasta, finansijske stabilnosti i energetske bezbjednosti.
Njegovo pominjanje cijena nafte moglo bi da bude značajno jer se uveliko pominje da će američki predsjednik Barak Obama tražiti podršku od drugih lidera G8 da koriste rezerve nafte za hitne slučajeve.
Lideri će razmotriti situaciju na tržištu nafte, ali izvor u britanskoj vladi kažu da se ne očekuje saopštenje.
Prije početka samita G8, Kameron će se sastati sa francuskim predsjednikom Fransoa Olandom u Vašingtonu. Očekuje se da će dva lidera razmatrati mogućnosti zajedničkog djelovanja na paketu mjera za stimulisanje rasta širom Evrope.
Oland je obećao da će pažnju Evrope usmjeriti na rast, dok Kameron, konzervativac desnog centra, koji je na čelu koalicione vlade, naginje saradnji sa njemačkim kancelarom Angelom Merkel u naglašavanju važnosti smanjenja duga.
Uprkos pozivima za odlučne napore da se “osigura ekonomski oporavak” Kameron se odupro pritisku svojih političkih protivnika da uloži više u podizanje rasta kod kuće.
On insistira da se mora držati nepopularnih mjera štednje kako bi zauzdao britanski veliki deficit i zadržao kredibilitet na tržištima.