BEOGRAD, Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić ponovio je danas da banke nisu institucije koje treba da kontrolišu uplatu poreza i doprinosa na zarade, kako je to predviđeno od 1. jula, već bi to trebalo da radi Poreska uprava.
Dugalić je, na konferenciji za novinare, istakao da je bankarski sektor jasno izrazio takav stav, kao i da je Udruženje banaka poslalo svoje mišljenje Narodnoj banci Srbije, vladi i Ministarstvu finansija i da očekuju njihov odgovor.
On je ocijenio da je neizvodljivo da banke kontrolišu uplatu poreza, ne samo tehnički, već i sistemski jer se, prema njegovim riječima, zna ko ima pravo da kontroliše uplatu poreza i ko ima mehanizme da to provjerava. Zakonom o poreskom postupku i administraciji predviđeno je da banke od 1. jula budu uključene u sistem kontrole uplate poreza i doprinosa na zarade i da u slučaju da porezi i doprinosi nisu uplaćeni ne mogu da dozvole ni isplatu zarada.
Zaduženost građana i privrede u Srbiji po osnovu bankarskih kredita nije značajnije promijenjena u prethodnom mjesecu čime je nastavljen trend stagnacije zaduženosti iz proteklih mjeseci, izjavio je danas generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.
Dugalić je, na konferenciji za novinare, naveo da je i kod kompanija i kod stanovništva nominalno zabilježeno neznatno povećanje zaduženosti ali kada se uključi i uticaj inflacije radi se o stanju mirovanja. On je precizirao da onoliki iznos kredita koji se vrati tokom mjeseca toliko se odobri i novih kredita tako da nema značajnijih pomaka.
Prema podacima Udruženja banaka Srbije na kraju aprila zaduženost građana i privrede bila je 2.029, 6 milijardi dinara, što je povećanje od jedan odsto u odnosu na kraj marta.
Kod građana je zabilježeno povećanje zaduženosti po osnovu kredita od 0,9 odsto na 577, 32 milijarde dinara pri čemu je povećanje zabilježeno kod gotovinskih, stambenih i poljoprivrednih kredita dok su potrošački i krediti za refinansiranje smanjeni. Kada se radi o kašnjenju u otplati kredita kod privrede je ono u aprilu smanjeno na 14,8 odsto u odnosu na martovskih 15 odsto dok je kod građana ostalo nepromijenjeno i iznosi 3,9 odsto. Tanjug