BANJALUKA, U BiH postoje struje koje misle da bi socijalni bunt mogao biti uvod u ustavno preuređenje BiH i koji sve čine da budžet institucija BiH za 2012. godinu ne bude usvojen.
Oni su najveći neprijatelji BiH koji je drže već drugu godinu na privremenom finansiranju.
Rekao je ovo u intervjuu “Glasu Srpske” ministar finansija i trezora BiH Nikola Špirić.
*Kako komentarišete razvoj situacije uvezi sa usvajanjem budžeta institucija BiH zaovu godinu?
ŠPIRIĆ: Svuda i u svakoj demokratskoj i manje demokratskoj zemlji rasprava o budžetu donese povišenu političku temperaturu, ali specifičnost BiH je da ovdje nema rasprave o budžetu nego da se stvara politička histerija. Priča o budžetu je nesporna priča o brojkama koje služe za sprovođenje politika i ja sam na takav način spreman da raspravljam. Smatram da je ovaj budžet dobro odmjeren i da je okvir od 950 miliona za finansiranje institucija plus oko 440 miliona maraka za servisiranje spoljnog sasvim dovoljan da ne ugrozi nijednu vitalnu funkciju zemlje i njen evroatlantski put. Ovo je i prvi put da imamo prijedlog budžeta sa pratećim dokumentima o uštedama. Specifikum budžeta je da od 950 miliona okvirnog budžeta više od 820 miliona odlazi na plate i različite vrste davanja zaposlenima što je naprosto neizdrživo. Mislim da su te plate s obzirom na ekonomiju i realne prilike izuzetno visoke i ovo su prve korekcije. Druga stvar, kada smo usvajali Zakon o Oružanim snagama BiH tada je bila utakmica koliko će biti vojnika u Oružanim snagama kao da smo se spremali za rat, a ne za mir. Deset godina smo valjda pametniji pa bi bilo dobro da razmislimo da bi broj vojnika mogao biti upola manji jer NATO standardi ne predviđaju samo broj vojnika nego i opremljenost vojske.
* SDA nije podržala budžet BiH tvrdeći da on ne raste za razliku od entitetskih budžeta?
ŠPIRIĆ: Neuporedivi su državni i entitetski budžeti, jer je državni budžet administracije, a entitetski su i razvojni i socijalni, jer je tamo realni život. Ovdje se ljudi moraju ubjeđivati da su i entiteti dio države i da država mora da brine da i entiteti ostvaruju svoje funkcije. Ja sam valjda jedini ministar koji se zalaže za manji državni budžet jer mi smo i prošlu godinu iako je bila na privremenom finansiranju završili sa prenesenih 33 miliona maraka suficita. Dok država ima suficit dotle nezadovoljni radnici i rudari razbijaju stakla na Vladi FBiH. Zar nije bolje da ta sredstva budu upotrijebljena za razvoj. Tu je razlika između mene i onih koji se histerično zalažu da država dobije što više novca, a da budu ugroženi entitetski budžeti. Ima i onih koji misle da bi socijalni bunt mogao biti uvod u ustavno preuređenje BiH i koji sve čine da budžet ne bude usvojen. Oni su najveći neprijatelji BiH koji je drže već drugu godinu na privremenom finansiranju. Svaki mjesec privremenog finansiranja je protiv BiH.
*Poslije Granične policije i zaposleni u sektoru bezbjednosti su najavili štrajk. Ima li zato potrebe ili je riječ o čistom politikantstvu?
ŠPIRIĆ: Tu ima svega. Neću da sporim nikome pravo na štrajk, ali svi oni koji su na budžetu i imaju plate iz budžeta nemaju nijedan razlog da štrajkuju. Njihove plate su pristojne i nema razloga za štrajk. Očekivao sam solidarnost javnosti sa državom, a ne sa različitim socijalnim grupama koje nemaju nijedan razlog za štrajk. Glas Srpske