TOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje nesigurno, pa su nakon vijesti o novom popuštanju monetarne politike u Kini cijene akcija porasle, no kasnije su zbog zabrinutosti u vezi evropske dužničke krize izgubile početne dobitke.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,2 odsto, a blago su porasle i cijene akcija u Australiji, Singapuru, Šangaju te Hong Kongu.
Južnokorejski Kospi indeks bio je u minusu oko 0,2 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio gotovo nepromijenjen u odnosu na petak.
Ulagače je oraspoložila centralna kineska banka smanjenjem stope obvezne rezerve banaka za pola procentnog boda, na 20 odsto, što će osloboditi oko 60 milijardi dolara za kreditiranje kompanija i građana.
To bi trebalo da podstakne rast druge po veličini svjetske ekonomije koji, kako pokazuje niz posljednjih makroekonomskih podataka, posustaje.
„Ovo shvaćamo kao signal kineskih monetarnih vlasti da imaju situaciju pod kontrolom. No, svi podaci iz aprila pokazuju da ekonomija nije dostigla dno u prvom tromjesečju, pa u ovoj godini očekujemo još barem dva smanjenja stope obavezne rezerve za po pola procentnog boda”, kaže Wei Yao, analitičar u banci Societe Generale.
Međutim, entuzijazam ulagača nije dugo potrajao, pa su nakon početnog rasta cijena akcija izgubile gotovo sve dobitke. Posljedica je to zabrinutosti ulagača zbog evropske dužničke krize jer u Grčkoj ni sedam dana nakon izbora nije formirana nova vlada.
U ponedjeljak se nastavljaju pregovori o vladi, a sadašnja politička blokada mora se prevladati do četvrtka, inače će se u junu održati novi parlamentarni izbori.
Zbog dužničke krize, usporavanja rasta najvećih svjetskih ekonomija i zabrinutosti za američki finansijski sektor, nakon što je u petak JPMorgan izvijestio o gubitku u trgovanju od 2 milijarde dolara, ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama.
Na valutnim je, pak, tržištima zbog grčke političke drame evro i dalje pod pritiskom. Jutros je, po prvi put nakon gotovo četiri mjeseca, njegov kurs zaronio ispod nivoa od 1,29 dolara. Tačnije, pao je na 1,2881 dolar, dok se u petak naveče kretao oko 1,2920 dolara, prenose agencije.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra pala je sa 103,25 jena, koliko je iznosila u petak, na 103,05 jena.
Kurs dolara u odnosu na japansku valutu stabilno se, pak, kreće oko 79,95 jena.
Nakon što je u petak pala za 95 centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku skliznula daljih 60-ak centi, na 95,55 dolara po barelu.