SARAJEVO/ BANJALUKA, Iako je jedna od obaveza BiH na putu ka EU, odnosno Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), formiranje ekonomsko-socijalnog savjeta na nivou BiH, već četiri godine traju prepucavanja ko je nadležan da formira to tijelo.
Problem u formiranju ekonomsko-socijalnog savjeta BiH je nastao jer poslodavci, odnosno Unija udruženja poslodavaca RS i Asocijacija poslodavaca BiH jedna drugoj ne priznaju reprezentativnost.
Ranko Milić (na slici) , predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, kaže da Asocijacija poslodavaca BiH nema legitimitet da predstavlja nekoga iz RS, ali da po svaku cijenu pokušavaju da sebe nametnu kao partnera na državnom nivou.
“Ta njihova priča neće nikada zaživjeti. Nedopustivo je da kao u dosadašnjim slučajevima formiraju tijela koja imaju državni nivo i nećemo pristati da se formira nešto na, kako oni kažu, multinacionalnoj osnovi, a da onda Bošnjaci kroz to tijelo propagiraju svoju politiku”, kaže Milić.
Sa druge strane, Alija Remzo Bakšić, izvršni direktor Asocijacije poslodavaca BiH, kaže da su oni jedini legalni i legitimni da učestvuju u formiranju takvog savjeta jer to tijelo treba da formiraju partneri na državnom nivou.
“Mi predstavljamo i poslodavce iz RS, jer je Asocijacija formirana udruživanjem udruženja poslodavaca iz RS, FBiH i Brčko distrikta”, kaže Bakšić.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, kaže da sindikati iz RS i FBiH nemaju ništa protiv formiranja tog tijela i da imaju svoj stav, a to je da bi ekonomsko-socijalni savjet BiH radio isključivo na pitanjima koja su u nadležnosti Savjeta ministara BiH, odnosno parlamenta BiH.
Predstavnici RS koji bi trebalo da participiraju u ekonomsko-socijalnom savjetu BiH kažu da je jedini način na koji se može formirati to tijelo taj da entitetski savjeti u tijelo na nivou BiH delegiraju svoje predstavnike. Ovaj prijedlog je nedopustiv za Asocijaciju poslodavaca BiH, jer, kako kažu, entitetski ekonomsko-socijalni savjeti u tom slučaju morali bi delegirati i predstavnike entitetskih vlada i onda bi se postavilo pitanje uloge Savjeta ministara BiH.
Bakšić ističe da je sve više mišljenja da nije postojala politička volja da bude uspostavljeno to vijeće koje je neophodno BiH, jer trenutno ne postoji dijalog o ekonomskim i socijalnim pitanjima na nivou države.
Sa druge strane Milić naglašava da taj savjet i nije toliko neophodan BiH jer su radno-pravna pitanja definisana entitetskim zakonima.
“Nužno je da entitetski ekonomsko-socijalni savjeti delegiraju svoje predstavnike u savjet na državnom nivou i da onda ti predstavnici odgovaraju nekome za svoj rad. U suprotnom to će biti još jedna neuspjela priča”, kazao je Milić. Nezavisne novine