BEOGRAD, Bankarski sektor u Srbiji prošle godine zabilježio je gubitak od oko dve milijarde dinara, a na taj negativan rezultat najviše su uticali loši poslovni rezultati „Agrobanke“ čiji je gubitak 29,4 milijarde dinara.
Od trideset i tri banke, dvanaest banaka je poslovalo sa gubitkom, izjavila je registrator finansijskih izvještaja i boniteta u Agenciji za privredne registre Srbije Ružica Stamenković.
Kumulirani gubici
Najbolje rezultate po ostvarenoj dobiti imale su Banka „Inteza“ sa 9,5 milijardi dinara, zatim sljedi „Rajfajzen banka“ sa 4,9, „Unikredit banka“ sa 4,5, „Komercijalna banka“ sa 3,5 i „AIK banka“ sa 2,9 milijardi dinara.
Dobit ovih pet banaka učestvuje sa 69 odsto u ukupnoj dobiti bankarskog sektora.
Najveće gubitke od 29,4 milijardi dinara imala je „Agrobanka“, zatim „Alfabanka“ sa 2,1, „OTP banka“ sa 1,3, „Marfin banka“ sa 1,2 i „Vojvođanska banka“ sa 1,2 milijarde dinara.
Kumulirani gubici banaka iznose 63,9 milijardi dinara i veći su za 89 odsto u odnosu na 2010. godinu.
„Prvi put poslije dugog niza godina banke su iskazale i gubitak iznad visine kapitala od 11,8 milijardi dinara, a taj gubitak se u cjelosti odnosi na ‘Agrobanku’“, precizirala je Stamenkovićeva.
Ona je dodala i da „ako bi se izuzeo negativni rezultat ‘Agrobanke’“, banke u Srbiji bi iskazale pozitivan rezultat od 27,4 milijarde dinara“.
Poslije višegodišnje rastuće profitabilnosti, srpski finansijski sektor, na ukupnom nivou u 2011. godini bilježi gubitak u iznosu od 4,1 milijardu dinara, i to prije svega zbog negativnih rezultata koje su iskazale banke i druge finansijske institucije, odnosno fondovi, objasnila je Stamenkovićeva.
Ona je rekla i da su banke smanjile kreditne plasmane za oko 2,4 odsto zbog nedovoljne solventnosti realnog sektora, ali i opreznosti u odobravanju zajma.
Problem i u Fondu za razvoj Srbije
Stamenkovićeva je istakla da su osiguravajuće kompanije iskazale pozitivan rezultat od 558 miliona dinara, dok se sektor finansijskog lizinga poslije gubitka u 2010. godini od 996 miliona dinara, u 2011. godini oporavio jer su gubici smanjeni na 42 miliona dinara.
Društva za upravljanje dobrovoljnim penzionim fondovima u 2011. godini poslovala su sa dobitkom od 11 miliona dinara, investicioni fondovi u prošloj godini imali su negativan rezultat od 72 miliona dinara, ali je 39 odsto manji nego 2010. godine.
Stamenkovićeva je navela i da je Fond za razvoj Republike Srbije lani imao 3,8 milijardi dinara gubitaka, dok je Fond za razvoj AP Vojvodine poslovao pozitivno. Pravda