PARIZ, Novi francuski predsjednik Fransoa Oland želi da “olabavi pojas štednje” u evrozoni, dok je njemačkoj kancelarki Angeli Merkel važna saradnja, pa sve ide u smjeru “Merkolanda”, smatraju komentatori.
Francuska se odlučila za novog predsjednika, ali na evropskom nivou nije se puno promijenilo. Socijalista Oland najavio je da će ponovno otvoriti pregovore o evropskom fiskalnom paktu i da će napustiti strogi kurs štednje kojega je nametnuo dvojac Sarkozi – Merkel, često zvan “Merkozi”.
Do sada, međutim, nema realistične alternative konsolidaciji državnih proračuna smanjenjem izdataka. To će Oland shvatiti u roku od samo nekoliko sedmica. On će moći da dobije pakt o podsticaju rasta kao dodatak i nadopunu postojećem, potpisanom fiskalnom paktu, ali ne više od toga.
Ovaj ustupak su njemačka kancelarka Merkel, luksemburški šef evro-grupe Junker i predsjednik Evropske centralne banke Dragi već pripremili.
Novi francuski predsjednik trebao bi da “sačuva obraz”, a da se fiskalni pakt koji je u nekim zemljama već ratifikovan ne mora ponovno “razvezivati”.
Svi u EU su za ekonomski rast, pa će rado to još jednom dati na znanje Olandu napismeno i medijski. Savjetnički timovi novog francuskog predsjednika i vlade u Berlinu to su već odavno dogovorili – navodi Dojče vele.
Oland svoj predsjednički mandat neće početi svađom sa Berlinom. Dugoročno gledano, dobra saradnja između Pariza i Berlina za EU je apsolutno nužna bez obzira kom ideološkom usmjerenju oni koji su na vlasti pripadaju.
Vjerovatno je da će se Merkel i Oland nakon nekoliko mjeseci međusobnog ispitivanja i upoznavanja stopiti u “Merkoland”. To neće biti brak iz ljubavi nego iz političkog interesa.
Konzervativna njemačka kancelarka sigurno će se dobro slagati s Fransoa Olandom, pogotovo zato što joj je mirni Oland po karakteru puno sličniji nego što je to bio impulsivni Sarkozi.
Francuska i Njemačka će ostati motor EU, iako će on možda u početku malo “kašljucati”.
To, uostalom, nije bilo drukčije ni sa Sarkozijem i Merkelovom. Sarkozi, koji voli nastupati glamurozno, zbog čega ga u Francuskoj zovu “bling-bling- predsjednik”, prvih je godina svog mandata znao prilično da nervira njemačku kancelarku. Želio je čak da okrene leđa tradicionalno jakoj osovini Pariz – Berlin i poveže se sa Španijom.
Zagovarao je Sredozemnu uniju kao konkurenciju EU. Taj plan mu je propao.
Novi predsjednik iz redova socijalista Fransoa Oland u Njemačkoj vidi pozitivan primjer, ali više na području socijalnih dostignuća, a ne u uravnoteženom budžetu i kočnici dugova koju zagovara konzervativno-liberalna vlada u Berlinu.
Ipak, ekonomski faktori će, smatraju analitičari, i Olanda vrlo brzo prisiliti da Francuskoj propiše štednju. Ako odstupi od dogovorenog smanjenja novih dugova, finansijska tržišta će brzo izgubiti strpljenje za njegovu zemlju – kamate za francuske državne obveznice mogle bi porasti, a kreditni rejting Francuske pasti.