TREBINJE, U istočnoj Hercegovini privrede je sve manje, pa tamošnji radnici imaju razloga da svakodnevno ističu svoju obespravljenost i težak položaj. Sve ih je više bez osnovnih, elementarnih uslova za život, tvrdi čelni čovjek Saveza sindikata RS u toj regiji Dragan Simović.
– Od velikih preduzeća ostala je još samo Industrija alata u Trebinju sa 800 zaposlenih. Druga preduzeća apsolutno ništa ne rade. Uništena su i više ne postoje. Vjerovatno će zadesiti velike probleme i ljudi koji primaju plate iz budžeta RS i opština, kao i javnih fondova – kategoričan je Simović.
Po njemu, poseban problem je u maloj ugostiteljsko-trgovačkoj privredi u kojoj, pored svjetlih primjera, ima i onih gdje se ”radnici tretiraju poput robova”.
I iz Industrije alata, najvećeg prerađivačkog preduzeća u Trebinju, svojevremeno su tražili pomoć države. Poslije prevazilaženja krize metalskog sektora i stabilizacije proizvodnje, pojavila se nova kriza, ona u odnosu između njenog većinskog vlasnika i Vlade RS, a po pitanju preuzetih i ispunjenih obaveza iz ugovora o privatizaciji.
Dogovor i aneks na postojeći ugovor donijeli su i dosta razloga za optimizam trebinjskih alatničara. U međuvremenu, novu neizvjesnost, kako tvrdi Boško Pikula, prvi čovjek jednog od dva sindikata u IAT, donijelo je ”otezanje Vlade da ispuni svoj dio preuzetih obaveza”.
– Sa strane većinskog vlasnika ispoštovana je većina zaključaka, međutim, Vlada nije ispoštovala svoje obaveze. Prije svega, nije nam dodijelila obećani kredit od pet miliona maraka, što je trebalo da stigne do 30. marta – dodaje Pikula. – Nije nam ni povezan radni staž, a opterećuju nas i male plate, nedostaju nam obrtna sredstva za obezbjeđivanje repromaterijala.
U posljednje vrijeme najviše prašine se diglo oko trebinjskog ”Agrokopa”. Kako bi skrenula pažnju na događaje u tom najvećem vinogorju u Srpskoj, grupa radnika nedavno je postavila veliki krst ispred njegove upravne zgrade i ispisala više grafita. Neki od njih su počeli da primaju i saučešće ”ožalošćeni što će kriminalna i pogrešna privatizacija, kroz stečaj, po svemu sudeći još jedno trebinjsko preduzeće – sahraniti”.
– Mnogi u gradu znaju šta se ovdje radi, ali sa tim su se, izgleda, pomirili. Gdje ćemo raditi kad se ugase sve firme u Trebinju – upitao se Goran Fržović, predsjednik sindikata ”Agrokopa”, čiji zaposleni nastoje da spriječe uvođenje stečaja, pružajući šansu investitorima iz Švajcarske.
– Bilo je propusta u radu menadžmenta, ali ne i milionskih pronevjera – kaže Dušan Kozić, manjinski akcionar.
Na licu mjesta smo se uvjerili da ”Agrokop” još nije ugašen. Postoji nada da se sačuva od potpunog kraha.
Stečaj u ”Agrokopu”
Zbog više mjeseci bez plata i drugih zakonom zagarantovanih primanja, radnici ”Agrokopa” su bili primorani na česte obustave rada, štrajkove, blokade puteva pa i druge načine sindikalne borbe. – Posljednje vijesti donose nadu da će se ”slučaj ”Agrokopa”,kojem je bila pripremljena najcrnja sudbina (da se raskomada firma i podjele vinogradi, a zaposleni pošalju na lokalni Biro za zapošljavanje) u nekoliko narednih dana povoljno riješiti. Najvjerovatnije će se okončati priča o uvođenju stečaja, a mi ćemo, sa novim vlasnikom, nastaviti da radimo. Prethodiće potpisivanje novih ugovora sa radnicima koji će ostati na svojim radnim mjestima – kaže Fržović. Novosti