PARIZ, Zemlje koje su pod međunarodnim embargom, kupile su od 2000. godine oružje u vrijednosti od 2,2 milijarde dolara.
U izvještaju humanitarne organizacije “Oksfam” navodi se da je uprkos tome što su Ujedinjene nacije ili regionalne institucije uvele u periodu između 2000-2010. godine embargo na uvoz oružja za 26 zemalja, više njih je uspjelo da znatno poveća svoj arsenal.
Mjamnar je u pomenutom periodu kupio oružije u vrijednosti od 600 miliona dolara, Iran od 2007-2010. za 574 miliona dolara, a Demokratska Republika Kongo od 2000-2002, za 124 miliona dolara.
U izvještaju “Oksfama” se naglašava kako ove brojke jasno pokazuju da je neophodno što prije usvojiti obavezujući sporazum o trgovini konvencionalnim oružjem u svijetu.
O međunarodnom sporazumu o trgovini klasičnim naoružanjem treba da se pregovara u periodu od 2. do 27. jula ove godine u UN u Njujorku.
Kao primjer nekontrolisane trgovine oružija “Oksfam” navodi Siriju koja je od svog glavnog snabdjevača Rusije 2010. kupila protivavionsku odbrambenu opremu vrijednu 167 miliona dolara i municiju i lako naoružanje za milion dolara.
Po nevladinoj organizaciji sa sjedištem u Velikoj Britaniji, jedan dio tog naoružanja su vlasti Sirije koristile protiv demonstranata.
Sirija je pod embargom UN na uvoz oružija od maja 2011, što podrazumjeva i kupovinu “oružja i opreme koji mogu biti korišćeni u represivne svrhe, prenijela je francuska novinska agencija AFP.
“Postojeći vid embarga je veoma lako prekršiti. Potreban je novi zaista striktan sporazum. Kako objasniti to što je trgovina bananama mnogo striktnije uređena nego prodaja mitraljeza?”, prokomentarisala je Ana MekDonald, direktorka sektora za naoružanje u “Oksfamu”. Tanjug