BANJALUKA, Generalni sekretar Pokreta potrošača Republike Srpske Dragovan Petrović smatra da u Srpskoj neće biti smanjenja cijena hrane, iako je Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) saopštila da su cijene hrane u svijetu u aprilu opale poslije rasta u prethodna tri mjeseca, kao i da bi mogle da idu na dole i u narednim mjesecima.
“Trgovci u Srpskoj rijetko se odlučuju za smanjenje cijena artikala, bez obzira na svjetske trendove, jer imaju pravo da slobodno formiraju cijene. Takva praksa javlja se samo kada trgovci vide da određene cijene nemaju `prođu`, te da dolazi do supstitucije skupih proizvoda, kao što je bio slučaj sa sirovim mesom”, rekao je Petrović.
On je dodao da je kod poskupljenja mesa došlo do značajnog smanjenja tražnje ili supstitucije, gdje su građani počeli kupovati proizvode nižeg kvaliteta za prehranu.
“Nema prostora za smanjenje cijena hrane u Srpskoj, jer trgovci kada zauzmu pozicije rijetko ih napuštaju. Uspostavljen je balans količine novca i cijena na tržištu, tako da su se i trgovci prilagodili uslovima tražnje i platežnoj moći potrošača i nekih većih turbulencija neće biti”, ocijenio je Petrović.
On je istakao da se smanjenja cijena može očekivati samo kod sezonskih namirnica.
Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) saopštila je danas da su cijene hrane u svijetu u aprilu opale poslije rasta u prethodna tri mjeseca, najviše zahvaljujući pojeftinjenju žitarica i šećera, kao i da bi mogle da idu na dole i u narednim mjesecima.
Organizacija UN za hranu i poljoprivredu navela je da je mjesečni indeks globalnih cijena hrane u aprilu bio 214, dok je u martu bio 217, te da je prošlog mjeseca kukuruz pojeftinio za 2,5 odsto, pšenica za jedan odsto, a šećer za pet procenata, što je poništilo efekat poskupljenja biljnih ulja za 2,2 odsto usljed poskupljenja soje. Srna