BANJALUKA, Radnici u Republici Srpskoj koji uskoro treba da odu u penziju često su suočeni sa kršenjem radnog prava i prvi ostaju bez posla, zbog reorganizacije, transformacije, privatizacije ili stečaja, a da poslodavac nije ispunio obaveze prema njima, rekao je predsjednik Udruženja građana “Mirno i sigurno u penziju” Goran Bosančić.
On je dodao da je u diskusijama o ovoj problematici predloženo da se u zakon uvede nemogućnost raskidanja radnog odnosa dok se ne ispoštuju sve obaveze poslodavca prema radnicima, ali i radnika prema poslodavcima.
Bosančić je naveo da u Srpskoj, prema podacima iz prošle godine, ima 23.000 nezaposlenih u dobu od 55 do 65 godina, a da je 27. 000 radno aktivnih iz predpenzione populacije.
Prema njegovim riječima, ova populacija se suočava sa činjenicom skorog odlaska u penziju koja je stresna i gdje dolazi do zdravstvenih tegoba, te da je neophodno preventivno djelovati putem edukacije i pripreme budućih penzionera za odlazak u penziju.
“Radno aktivni period života je nužno transformisati u predpenzioni i penzioni. Udruženje osposobljava za to da sami upravljate promjenama koje slijede neminovno”, rekao je Bosančić pred početak okruglog stola o temi “Na rubu radnog staža” u Banjaluci.
On je dodao da je cilj okruglog stola da se poruka, osim predpenzionoj populaciji, uputi i donosiocima odluka i vlastima koje trebaju da obrate pažnju na ovu marginalizovanu grupu, da pokušaju izdvojiti novac za njenu edukaciju ili prekvalifikaciju.
Direktor Agencije za mirno rješavanje radnih sporova Republike Srpske Borislav Radić rekao je da su upravo osobe iz ove populacije tokom prethodne dvije godine najviše tražile pomoć Agencije i to uglavnom zbog pitanja uplate doprinosa za zdravstveno i penzijsko-invalidsko osiguranje.
On je dodao da je kod ovog pitanja uglavnom riječ o poslodavcima kod kojih je otvoren stečaj ili onim koji ne uplaćuju doprinose, te da za rješavanje ovog pitanja postoji problem i u sudskoj praksi.
“Radnik ne može podnijeti tužbu sudu i tražiti uplatu doprinosa iz prostog razloga što poslodavac nije dužan njemu nego nekome drugom. Poreska uprava, na svaki način, ima mogućnost i treba da naplati ono što je poslodavac dužan po osnovu radnog staža”, rekao je Radić i dodao da očekuje da kontrolni organi i inspekcijske službe uzmu aktivniju ulogu kada su u pitanju nepravilnosti iz radnog odnosa.
On je zaključio da Srpska ima solidno zakonodavstvo za stepen privrednog razvoja i okruženja u kojem se nalazi, ali da je pitanje zašto se zakon ne primjenjuje. Srna