BANJALUKA, U Republici Srpskoj se najveći broj pritužbi građana na kršenje prava rodne ravnopravnosti odnosi na oblast rada i zapošljavanja, posebno kršenja prava trudnica na radnom mjestu, podaci su Vladinog Džender centra.
Šef pravnog odsjeka u Džender centru Saša Savičić rekao je da se ženama često postavljaju zakonom zabranjena pitanja, kao što su o bračnom statusu, planovima za rađanje djece i slično.
“Među nekim poslodavcima vladaju stereotipi da će imati troškove ako zaposle žene i na taj način ih dovode u diskriminisani položaj, zaboravljajući da žene sa kompetencijama za neko radno mjesto imaju pravo da koriste sve zakonom predviđene mogućnosti i da svojim radom opravdaju svoje zapošljavanje”, rekao je Savičić.
Predsjednik Aktiva mladih Saveza sindikata Republike Srpske Goran Stanković rekao je da se radnici često obraćaju sindikatu za pravnu pomoć zbog problema rodne diskriminacije.
On je naglasio da je zbog toga naročito važno da se mladi sindikalci i žene upoznaju o ovoj problematici kako bi bili spremni za sindikalnu borbu.
U Banjaluci je održana dvodnevna radionica o ravnopravnosti polova Aktiva mladih i Aktiva žena Saveza sindikata Republike Srpske i Vladinog Džender centra, uz učešće dvadesetak predstavnika mladih i žena iz sindikalnih organizacija sa područja regije Banjaluka.
Bilo je riječi o rodnoj ravnopravnosti, naročito u kontekstu radnog prava, zaštiti prava, sindikalnom organizovanju i sindikalnoj borbi u domenu rodne ravnopravnosti.
Ovakve radionice održane su u Zvorniku, Trebinju i Doboju, a obuku je prošlo ukupno 80 sindikalnih aktivista. Srna