BANJALUKA, Radnik u Srpskoj iz dana u dan je u sve težem položaju.
On nema razloga da se raduje predstojećem Prvom maju – kao prazniku rada. Ovo je za “Novosti” istakao potpredsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Mile Ribić.
– Radnici u privredi Srpske su i prije dvije godine, dakle prije prvog udara ekonomske krize, imali oko 30 odsto niže plate od republičkog prosjeka. Tada je pokrivenost mjesečne potrošačke korpe ovom platom bila oko 45 odsto. U protekle dvije godine sa dolaskom ekonomske krize položaj radnika u svim granama privrede se dodatno pogoršao. Plate se smanjuju, ne isplaćuju se redovno, krše se posebni kolektivni ugovori, a poslodavci se sve češće odlučuju da smanje broj radnika – ističe Ribić i naglašava da u Srpskoj trenutno ima preko 150.000 nezaposlenih.
Možda bi, misli Ribić, položaj radnika u Srpskoj poboljšalo povećanje investicija u privredi, dolazak ozbiljnih, perspektivnih investitora i privrednika, bolje sprovođenje zakona u oblasti rada, ali i izmjene zakonskog slova koji se odnose na poboljšanje privrednog ambijenta – smanjenja poreza.
– Pokušavamo kroz socijalni dijalog sa Vladom i poslodavcima da dođemo do nekih rješenja, koja bi poboljšala položaj radnika. Vidjećemo šta nosi vrijeme – istakao je Ribić.
Sociolog Ivan Šijaković kaže da je životni standard radnika u Srpskoj u svim granama privrede trenutno veoma nizak – na granici podnošljivosti.
– U realnom sektoru, prije građanskog rata u Jugoslaviji, na našim prostorima je bilo zaposleno najviše radnika, imali su dobar životni standard i bili cijenjeni. Poslije rata ovaj sektor je uništen, sve manje preduzeća radi, a radnici su degradirani – naglasio je Šijaković.
Na drugoj strani ove socijalne šahovske table, dodaje Šijaković, nalaze se zaposleni u javnoj upravi čiji položaj nije ugrožen, jer imaju solidna i redovna mjesečna primanja iz budžeta. Na posebnom mjestu socijalne ljestvice su pojedinci “koji su prigrabili resurse, upropastili preduzeća, obogatili se na račun svih ostalih i danas lijepo žive”.
Kako navode u Udruženju ekonomista RS SWOT, položaj radnika u privredi Srpske, pored posljedica ekonomske krize i loših privatizacija, ugrožava i činjenica da je privreda opterćena velikim porezima kojima se podmiruju “apetiti ogromne administracije”.
– Velika potrošnja za finansiranje administracije opteretila je budžete na svim nivoima u BiH i njihovu razvojnu komponentu svela na minimum. Usljed nedostatka novca u budžetu vlasti su radije posezale za opterećenjem privrede, negoli za reformama. Problem je, međutim, što slaba privreda RS sve teže podnosi taj teret, zbog čega odlaganje suočavanja sa problemima u javnom sektoru može donijeti još veću štetu – kaže Saša Grabovac, predsjednik Udruženja ekonomista RS i dodaje da je neophodno utvrditi i novi sistem utvrđivanja plata – da svako radno mjesto u javnom sektoru bude plaćeno onoliko koliko je plaćeno uporedivo radno mjesto u privatnom sektoru.
“Na škrge” živi 40 odsto
Sociolog Šijaković je istakao da nije realno porediti životni standard na našim prostorima sada i za vrijeme bivše Jugoslavije.
– Oko 70 odsto stanovništva danas na ovim prostorima ima veoma nizak životni standard, znači živi iz dana u dan, oko 40 odsto od toga “na škrge”. Oko 15 odsto stanovništva je zadržalo solidan životni standard, približan onome u sistemu bivše Jugoslavije. Oko 10 do 15 odsto je onih koji sada žive kao elita, jer su se obogatili tokom rata, na mutne načine, a u bivšem sistemu su bili prosječni, nevidljivi građani.
Statistika ne laže
Prosječna neto plata u Srpskoj isplaćena u martu 2012. godine iznosi 814 KM, dok je prosječna plata u realnom sektoru oko 550-600 KM i ne može da podmiri ni osnovne mjesečne potrebe za hranom četvoročlane porodice u Srpskoj. Sindikalna potrošačka korpa za mart ove godine iznosila je 1.843 KM i prosječna plata je pokrivala sa oko 44 odsto. Najnižu platu u RS u martu primili su zaposleni u ugostiteljstvu – 559, građevinarstvu i prerađivačkoj industriji – oko 570, a u poljoprivredi – 590 KM. Novosti
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Radnici ga ne slave, znači li to da će izaći na ulice i reći to odgovornima za ovakvo stanje u državi?
vidjecemo koliko ce se naplacivati parkinzi za prvi maj u okolini krupe i tijesnog.