BANJALUKA, Kancelarija za razmatranje žalbi BiH podnijela je tokom prošle godine 13 krivičnih prijava tužilaštvima protiv 12 institucija BiH, RS i FBiH zbog osnova sumnje da su počinili krivično djelo u oblasti javnih nabavki u vrijednosti od 21,4 miliona maraka.
Navedeno je to u izvještaju o radu Kancelarije za razmatranje žalbi BiH za prošlu godinu koji bi danas trebalo da razmatra Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamenta BiH. U izvještaju se navodi da za još devet predmeta nije postojala potrebna većina od četiri glasa članova Kancelarije za podnošenje krivične prijave i da se radi o iznosu od 3,69 miliona KM.
Kako je navedeno u izvještaju, dvije prijave podnesene su protiv institucija BiH, i to obje protiv Centralne banke BiH zbog povreda Zakona o javnim nabavkama i nesavjesnog rada u službi. Postupci po ovim krivičnim prijavama su u Tužilaštvu BiH i u toku su.
Kada se radi o Republici Srpskoj, krivične prijave podnesene su protiv Ministarstva za trgovinu i turizam, odnosno Republičke direkcije za robne rezerve zbog nesavjesnog rada u službi. Taj postupak se vodi pred Okružnim tužilaštvom Banjaluka.
Pored toga, krivična prijava podnesena je i protiv “Željeznica RS”, Kliničkog centra Istočno Sarajevo, odnosno Klinika i bolničke službe u Foči, kao i protiv Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS, a ovi postupci se vode u nadležnim tužilaštvima.
Prema Zakonu o javnim nabavkama nije radila ni OŠ “Branko Ćopić” iz Prnjavora, a ovaj predmet vodi Tužilaštvo BiH.
U FBiH krivične prijave podnesene su protiv Komunalno-stambenog fonda u Cazinu, Rudnika mrkog uglja Banovići, Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, Rudnika “Kreka” d.o.o. Tuzla, “Željeznica FBiH” i opštine Tuzla.
Predsjedavajući Kancelarije za razmatranje žalbi Amir Pilav rekao je “Glasu Srpske” da je iznos za koji su budžeti oštećeni sigurno mnogo veći od 21 milion maraka.
– To je samo ono što smo ustanovili u svojim predmetima, odnosno tamo gdje su evidentirane žalbe – rekao je Pilav i dodao da je Kancelarija uradila šta je mogla i da je sada sve na tužilaštvima.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja građana “Tender” Rajko Kecman rekao je da se 62 odsto javnih nabavki u BiH sprovodi tajno, zbog čega su nezakonitosti veoma česte.
– Javne nabavke se ne rade otvorenim, nego pregovaračkim postupkom, konkurentskim zahtjevom ili čak direktnim sporazumom – rekao je Kecman i dodao da je u EU čak 82 odsto javnih nabavki transparentno, a u Hrvatskoj oko 80 odsto. Glas Srpske