BANJALUKA, Osmi međunarodni naučno-istraživački skup “Savremena teorija i praksa u graditeljstvu” biće održan 26. i 27. aprila u Banjaluci, najavila je danas ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić.
Golićeva je dodala da će na skupu biti prezentovano oko 40 radova autora koji su eminentni naučni radnici i stručnjaci iz Srpske, regiona i EU.
“Teme su aktuelne – energetska efikasnost, održivi razvoj, obnovljivi izvori energije, evropski standardi u građevinarstvu, zemljotresno inženjerstvo, ekologija i infrastrukturni sistemi”, navela je Golićeva.
Ona je naglasila da skup doprinosi afirmaciji Republike Srpske i grada Banjaluka, te da je odlična prilika, ne samo za razmjenjivanje iskustava i da se saznaju nova kretanja u nauci i struci, već i šansa za sklapanje brojnih poslova kao što je bio slučaj i sa prethodnim skupovima.
Prema njenim riječima, u Republici Srpskoj šest odsto bruto društvenog proizvoda je iz oblasti građevinarstva, kao i da osam odsto od ukupno zaposlenih radi u ovoj oblasti.
Generalni direktor Zavoda za izgradnju Banjaluka Aleksandar Cvijanović rekao je da je bilo prijavljeno više od 60 radova, ali da je naučni odbor skupa izabrao oko 40 radova koji su najkvalitetniji i tematski.
On je dodao da organizovanje skupa ima za cilj da se nove metode, tehnologije, materijali i standardi koji se primjenjuju u EU približe građevincima, projektantima i izvođačima u Srpskoj, kako bi postali dovoljno stručni i konkurentni na međunarodnom tržištu.
Cvijanović je pozvao naučnu i stručnu javnost, privrednike iz oblasti građevinarstva i srodnih oblasti da se prijave i učestvuju u radu ovog skupa.
On je naglasio da će u prvog dana skupa biti organizovano i veče graditelja na kojem će svi učesnici skupa, predavači i ostali privrednici iz oblasti građevinarstva imati priliku za prijatno druženje i sklapanje poznanstava.
Predsjednik Privredne komore Srpske Borko Đurić rekao je da iz godine u godinu ima sve više zainteresovanih za učešće na skupu, te izrazio nadu da će ovogodišnji biti bolji od prethodnih.
On je upozorio da je u posljednje tri decenije na ovim područjima zabilježen pad privredne aktivnosti u domenu građevinarstva, napominjući da je ovaj skup prilika da učesnici razmijene iskustva.
Dekan Arhitektonsko-građevinskog fakulteta Banjaluka Milenko Stanković rekao je da je u graditeljstvu trenutno kompleksno stanje, ali da za graditelje nikada nije bila kriza, te naveo primjer da diplomirani inženjer arhitekture ili građevinarstva može uspješno da obavlja 184 profesije.
Otvaranje skupa, koji organizuju resorno ministarstvo, Zavod za izgradnju Banjaluka, Privredna komora Srpske i Arhitektonsko-građevinski fakultet Banjaluka, zakazano je za 10.00 časova u četvrtak, 26. aprila u Banskom dvoru. Srna