LONDON, Na valutnim je tržištima prošle sedmice evro prema dolaru ojačao više od jedan odsto, zahvaljujući dobrim makroekonomskim podacima iz Njemačke, ali uspon mu je bio nestabilan zbog rasta prinosa na španske obveznice i nervoze uoči predsjedničkih izbora u Francuskoj.
Cijena evra prema američkoj valuti ojačala je prošle sedmice 1,1 odsto, na 1,3220 dolara, što je njezin najveći sedmični rast od februara.
U odnosu na japansku valutu, kurs evra skočio je, 1,9 odsto, na 107,80 jena.
I američka je valuta ojačala prema japanskoj, pa je cijena dolara porasla 0,8 odsto, na 81,53 jena.
Uspon evra ponajviše se zahvaljuje podacima iz Njemačke. Ifo indeks poslovne klime dostigao je u aprilu neočekivano visokih 109,9 bodova i novi je u nizu pokazatelja koji svjedoče da najveća privreda evrozone uspješno odolijeva dužničkoj krizi.
Međutim i pored naznaka nastavka znatnog rasta njemačke privrede, izgledi za evrozonu i zajedničku valutu ostaju neizvjesni jer se prinosi na španske državne obveznice kreću na zabrinjavajućim nivoima.
Španija je prošle sedmice održala dvije aukcije kratkoročnim i dugoročnim dugovima. Iako je potražnja na obe aukcije bila dobra, prinosi na referentne 10-godišnje obveznice premašili su šest odsto jer se ulagači plaše da Madrid neće ispuniti zacrtano smanjenje budžetskog manjka, a prisutne su i bojazni u vezi zdravlja bankarskog sektora te zemlje.
Španska centralna banka saopštila je, da je iznos nenaplativih kredita u tamošnjim bankama dostigao najviši nivo u 18 godina. Ako se trend rasta loših kredita nastavi, neke španske banke mogle bi zatražiti pomoć vlade. Ali vlada nema puno prostora, s obzirom na lošu situaciju u državnom budžetu.
Evru nisu na ruku išle ni izjave funkcionera ECB-a Jensa Weidmanna da Španija ne bi trebala očekivati da će centralna banka kupovinama španskih obveznica riješiti problem njihovih visokih prinosa.
„Tržište je shvatilo da uspješne aukcije državnih obveznica nisu spas za Španiju. Previše je negativnih faktora u evrozoni. Padne li evro ispod granice od 1,30 dolara, malo mu ostaje podrške na putu prema najnižem ovogodišnjem nivou od 1,2624 dolara, na koju se spustio u januaru. Ne možemo isključiti njegovo naglo slabljenje”, kazao je Neil Mellor, valutni strateg u Bank of New York Mellon.
Tržišni učesnici uglavnom očekuju slabljenje evra u srednjoročnoj perspektivi, s obzirom na rizik pogoršanja nevolja sa budžetima članica evrozone i neizvjesnosti vezane uz ishod francuskih predsjedničkih izbora, koji bi, kako sugerišu ankete, trebali dovesti do promjene na čelnoj poziciji u toj zemlji. Hina