SARAJEVO, Kabineti članova Predsjedništva BiH analiziraju i pregledaju Nacrt budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2012. godinu i njegovu strukturu s ciljem utvrđivanja prijedloga ovog strateškog dokumenta, koji može biti u jednakom ili drugačijem iznosu u odnosu na nacrt koji je Predsjedništvu BiH dostavio Savjet ministara BiH, potvrdio je Ljubiša Ćosić, savjetnik za ekonomska pitanja člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Nebojše Radmanovića.
”Iznos budžeta predložen u nacrtu je 1.394.928.000 KM, od čega za potrebe finansiranja institucija BiH odlazi 950.000.000 KM, a za finansiranje spoljnog duga BiH 444.928.000 KM”, precizirao je Ćosić.
On je istakao da će Predsjedništvo BiH, kao ovlašteni predlagač, analizom strukture budžeta, rashoda svakog pojedinačnog korisnika i eventualnom prekompozicijom strukture rashoda u budžetu sigurno uticati da se dođe do kvalitetnog prijedloga budžeta.
”Kada se pogleda nacrt budžet institucija BiH, vidi se da je ispoštovan dogovor o Globalnom fiskalnom okviru BiH za period 2012-2015. godina, koji je utvrdio Fiskalni savjet BiH, i po kome sa Jedinstvenog računa Uprave za indirektno oporezivanje za finansiranje institucija BiH ide 750 miliona KM što je za 61 milion KM više u odnosu na izdvajanje u 2010. i 2011. godini.
Takođe, ono što je ponavljano ovih dana jeste da je iznos u nacrtu budžeta veći za 45 miliona KM u odnosu na 2011.godinu, pa prema tome opet imamo povećanje”, naglasio je Ćosić.
Prema njegovim riječima, najznačajnije rashodovne stavke u nacrtu budžeta su Tekući izdaci u iznosu od 813.267.000 KM, i Kapitalni izdaci u iznosu od 69.710.000 KM.
”Tekući izdaci su za sedam miliona KM manji u odnosu na potrošnju u 2010. godini, što je rezultat uštede kroz planirano sniženje plata i ostalih troškova, odnosno sniženje osnovice za obračun plate sa 498 KM na 475 KM. S druge strane, kapitalna ulaganja, od kojih je dobar dio njih, kao što je izgradnja graničnih prelaza, neophodan za evropski put BiH i indirektno podršku njenoj privredi, veći su za 52 miliona KM”, pojašnjava savjetnik za ekonomska pitanja srpskog člana Predsjedništva BiH.
Ćosić podvlači da, ”ako se iznosi u nacrtu budžeta za 2012. godinu i njegov struktura, u kojoj su određene budžetske stavke smanjene ili povećane, uporede sa stanjem u budžetima i javnom sektoru okolnih zemalja, gdje postoji situacija da Srbija već treću godinu zaredom ostvaruje budžetski deficit, da Hrvatska smanjuje plate do 30 odsto zaposlenim u javnom sektoru i planira otpuštanje 15 000 službenika u javnoj upravi, te kada Vlada Slovenije planira paket ušteda u budžetu u iznosu od 813 miliona evra (od čega najviše odlazi na sniženje troškova administracije), onda je jasno da je ovakav okvir budžeta institucija BiH, pa čak i manji, realan i jedini moguć”.
”Svi nivoi vlasti u BiH, a posebno oni čiji je budžet isključivo administrativno-potrošačkog karaktera, kao i entitetske i kantonalne vlade u BiH, uključujući i javne agencije, moraju pronaći način da smanje troškove administracije i ostale javne troškove, i tako ostvarene uštede i ostala povećanja usmjere u podršku privredi, novom zapošljavanju, javnim i privatnim investicijama, i naravno neophodnim socijalnim davanjima”, kategoričan je Ćosić.
Savjet ministara BiH 18. aprila većinom glasova utvrdio je Nacrt zakona o budžetu institucija i međunarodnih obaveza BiH u iznosu od 1.349.928.000 KM. Srna