ATINA, Iako zvanična Atina ne odobrava prodaju nenaseljenih grčkih ostrva, ona je ponovo aktuelizovana jer imućne porodice žele da izbjegnu visok porez na bogatstvo usvojen u grčkom Parlamentu.
“Kad neko ne može da vrati dugove, on mora sve da proda kako bi podmirio povjerioce. Grčka ima brodove, preduzeća i nenaseljena ostrva. Ona treba da ih iskoristi kako bi podmirila dugove”, izjavio je u februaru 2010. predsjednik minorne njemačke demohrišćanske stranke Jozef Šlarman, izazvavši veliko negodovanje evropskog javnog mnjenja, podsjetio je francuski list “La Tribin”.
Međutim, kriza je učinila svoje, i prema pisanju atinskog lista “Katimerini”, prodaja privatnih ostrva, poslije trogodišnjeg zatišija, ponovo je aktuelizovana jer su imućne grčke porodice koje su najčešće vlasnici tog zemljišta zainteresovane za njihovu prodaju poslije nedavno usvojenog zakona u Parlamentu o porezu na bogatstvo.
Kako navodi “Katimerini”, najmanje su tri privatna ostrva trenutno na prodaju. Porodica Stambulis prodala je ostvo Oksia, površine pet kilometara kvadratnih u Jonskom moru nadomak Itake, katarskom emiru. O prodaji Patroklosa na krajnjem jugu Atike u vlasništvu porodice Giatrakos se pregovara, a porodica Onazis takođe želi da proda ostrvo Skorpios u Jonskom moru.
Prodaja ostrva ne ide baš glatko jer propisi o zaštiti životne okoline i arheoloških iskopina obavezuju vlasnike na velike rashode, a Grčka trenutno nije nimalo privlačna za strane investitore, tako da je cijena koju vlasnici mogu da dobiju više nego potcjenjena.
Oksia je navodno prodata za pet miliona evra što je skoro dvostruko manji iznos od onog koji su vlasnici u početku tražili. Patroklos je procjenjen na 100 miliona evra, ali teško da će ta cijena biti postignuta. Porodica Onazis je mnogo više raspoložena da ustupi ostrvo na 99 godina nego da ga zauvjek proda.
Dakle ideja o prodaji ostrva po prijedlogu Jozefa Šlarmana nije tako spasonosna po grčku državu kao što su neki to željeli da predstave, zaključuje francuski “La Tribin”. Tanjug