SARAJEVO, U Federaciji BiH ima više od 350.000 nezaposlenih, a aktuelna vlast nije ispoštovala ništa iz Protokola o međusobnoj saradnji koji je Savez samostalnih sindikata BiH potpisao sa strankama platforme prije godinu dana, rekao je potpredsjednik ovog sindikata BiH Avad Bahto.
Posljednje odluke poslanika u Parlamentu Federacije BiH prelile su “čašu nezadovoljstva”, pa je federalni Sindikat najavio raskid Protokola koji je potpisan sa strankama platforme – SDA, SDP-om, Hrvatskom strankom prava i Narodnom strankom ”Radom za boljitak”.
Nezadovoljstvo Sindikata kulminiralo je prije nekoliko dana kada ni u drugom pokušaju u Parlamentu Federacije nisu usvojene izmjene i dopune Zakona o izvršnom postupku, prema kojem bi bile pooštrene sankcije za neprijavljivanje radnika i rad na crno, prenosi ”Slobodna Evropa”.
”Mi živimo u društvu koje više liči na anarhiju. Takvim trendom došli smo u situaciju da smo dozvolili da privatizacija ide tako kako je išla, da se skoro svaki privatizacioni ugovor na kraju završi kroz stečajni postupak u kojima su i BiH i radnici i građani ostajali bez imovine, tehnologije, zgrada i objekata”, rekao je Bahto.
Profesor sociologije Salih Fočo istakao je da aktuelna, ali i prijašnja vlast, ništa nije učinila u korist radnika. On je rekao da je potpisani Protokol ionako bio nepotreban, jer je i bez njega vlast morala otvoriti perspektivu i proces privrednih tokova i zapošljavanja, pa je ”sasvim izvjesno da bi proljeće moglo biti itekako nemirno”.
”Zaista je dotaknuto dno u socijalnom sektoru u sferi rada, zapošljavanja, u sferi sigurnosti zarada. Ni sindikat niti radništvo nemaju više kud nazad; ili će radikalnije zahtijevati da vlast promijeni poziciju i stvori uslove ili će imati značajniji radikalniji socijalni bunt koji bi mogao u bitnom dovesti u pitanje sam opstanak vlasti”, upozorio je Fočo.
Prema njegovim riječima, ukoliko aktuelne političke opcije na vlasti ne učine radikalniji zaokret u socijalnoj sferi, sasvim je izvjesno da će se i radnici i sindikat okrenuti traženju novih i perspektivnijih.
S tim bi se, prema najavama iz federalnog Sindikata, moglo početi od 1. maja kada se na protestima u Sarajevu očekuje nekoliko hiljada radnika, navodi ”Slobodna Evropa”.
Za posljednih pet godina, prema podacima Sindikata, održano je više od 500 štrajkova i na stotine pojedinačnih protesta. Srna