BEOGRAD, Novim gasovodom, skladištem gasa i uvođenjem državnih rezervi gasa, Srbija će osigurati snabdijevanje potrošača gasom u slučaju problema pri uvozu.
Planovima za izgradnju alternativnih pravaca snabdijevanja podiže se nivo sigurnosti snabdijevanja Srbije gasom, prvenstveno izgradnjom gasovoda “Južni tok” i interkonekcijom sa Bugarskom, rekao je generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović u intervjuu za Bilten Nacionalnog naftnog komiteta Srbije.
Bajatović je ukazao da će ta sigurnost biti ojačana i izgradnjom novih podzemnih skladišta prirodnog gasa i povećanjem kapaciteta postojećeg „Banatski Dvor“.
Bajatović je ukazao da „Srbijagas“ može da obezbijedi stabilno snabdijevanje potrošača u slučaju problema na međunarodnoj sceni tako što će povećati količine gasa u postojećem skladištu gasa u “Banatskom Dvoru” i zakupom kapaciteta u susjednoj Mađarskoj, kao i uvođenjem obaveznih rezervi gasa u vlasništvu države Srbije.
Obavezne državne rezerve gasa bi trebalo regulisati zakupom skladišnih prostora u postojećem i budućim skladištima gasa i nabavkom gasa za intervencije u slučaju poremećaja na tržištu gasa, precizirao je Bajatović.
Generalni direktor “Srbijagasa” je dodao da takođe treba imati u vidu da se preko gasa može intervenisati i u slučaju poremećaja u snabdijevanju električnom energijom, a naročito poslije izgradnje novih elektrana kogenerativnog tipa.
„Osim skladišta gasa u Banatskom Dvoru sa procijenjenim maksimalnim kapacitetom od milijardu kubnih metara gasa, planirana je izgradnja novog skladišta u Banatskom Itebeju, čiji kapacitet će takođe biti do milijardu kubnih metara gasa” , iznio je Bajatović.
Po Bajatoviću, studijom o mogućnosti skladištenja prirodnog gasa je predviđena izgradnja još nekoliko skladišta “koja bi zajedno sa prethodno navedenim rezervoarima gasa omogućila skladištenje do pet milijardi metara kubnih gasa“.
Kada se uzme u obzir izgradnja gasovoda Južni tok kapaciteta oko 40 milijardi metara kubnih preko teritorije Srbije, izgradnja skladišta gasa dobija još veći značaj, ukazao je čelnik „Srbijagasa“.
Bajatović je u odgovoru na pitanje u kojoj mjeri geopolitička zbivanja utiču na snabdijevanje potrošača gasom u Srbiji, rekao da povećanje cijene sirove nafte i derivata u regionu Mediterana utiče na cijenu energenta u Srbiji, jer je ugovor sa glavnim snabdjevačem baziran na naftnoj formuli. Ukoliko situacija u Zalivu eskalira i to bude imalo uticaja na cijenu nafte, nužno će se odraziti i na cijenu gasa u Srbiji, zaključio je Bajatović. Tanjug