NJUJORK, Na svjetskim su berzama cijene akcija ove sedmice pale drugu sedmicu zaredom, a najveći sedmični pad u ovoj godini posljedica je usporavanja rasta kineske privrede i obnovljenih strahovanja od evropske dužničke krize.
Na Wall Streetu je Dow Jones pao 1,6 odsto, na 12.849 bodova, dok je S&P 500 zaronio dva odsto, na 1370 bodova, a Nasdaq 2,2 odsto, na 3011 bodova. To je njihov najveći sedmični pad u ovoj godini i drugu sedmicu zaredom kako slabe.
Na prodaju akcija ulagače je navelo znatnije nego što se očekivalo usporavanje rasta kineske privrede. Bruto domaći proizvod Kine u prvom je tromjesečju ojačao 8,1 odsto, dok je u prethodnom kvartalu porastao 8,9 odsto. To je njegov najsporiji rast u gotovo tri godine i slabiji od očekivanih 8,3 odsto.
Kako je Kina najveći svjetski potrošač sirovina, usporavanje rasta privrednih aktivnosti moglo bi izazvati pad potražnje za njima pa su pale cijene sirovina. Zbog toga su se pod pritiskom našle akcije u rudarskom i energetskom sektoru.
Samo u petak, kada su objavljeni podaci o kineskom BDP-u, S&P indeks rudarskog sektora pao je 1,1, a energetskog 1,6 odsto.
“Svi bi željeli snažniji rast globalne privrede, ali usporavanje u Kini i rast prinosa na obveznice u Evropi otvaraju pitanje koliko snažan može biti taj rast. To je dovelo do korekcije cijena akcija, posebno banaka”, kaže analitičar u Charles Schwabu Brad Sorensen.
Na površinu je ponovno isplivala i dužnička kriza u evrozoni, a ulagače ponajviše zabrinjava situacija u Španiji.
Španske banke u martu su kod Evropske centralne banke uzele rekordan iznos kredita od 316 milijardi evra, jer im je pristup zajmovima na međubankarskom tržištu znatno otežan.
Uz to, niz članica evrozone već je u recesiji ili im ona prijeti, što otvara pitanje održivosti planova o budžetskoj štednji, s obzirom da prihodi slabe. Zbog toga rastu prinosi na obveznice prezaduženih članica tog bloka, primjer Italije, a strahovanja od širenja dužničke krize pritišću cijene akcija banaka.
Samo u petak S&P indeks finansijskog sektora je potonuo 2,5 odsto, pri čemu su oštro pale i cijene akcija JPMorgan Chasea i Wells Farga, iako su te banke objavile kvartalne poslovne rezultate koji su bili bolji od očekivanja.
I većina drugih kompanija, od Alcoe do Googlea, izvijestila je o boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima u prvoj sedmici sezone objave izvještaja. Ali, ni to nije ohrabrilo ulagače.
“Dosad su kvartalni poslovni rezultati kompanija i banaka bolji nego što se očekivalo. Ali, očekivanja su vrlo niska pa je prerano za reći kakva će biti cijela sezona kvartalnih izvješttaja. Stoga je razumljivo što ulagači žele pokupiti dobit s tržišta, posebno nakon snažnog rasta cijena akcija početkom godine”, kaže strateg u JPMorgan Fundsu David Kelly.
Premda je u posljednje dvije sedmice S&P 500 pao 2,7 odsto, u odnosu na početak godine na dobitku je oko devet odsto.
I na evropskim su berzama prošle sedmice cijene akcija pale. Londonski FTSE kliznuo je 1,26 odsto, na 5651 bod, dok je frankfurtski Dax potonuo 2,84 odsto, na 6583 boda, a pariški CAC 3,92 odsto, na 3189 bodova.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei oslabio 0,5 odsto, na 9637 bodova. Hina