ATINA, Većina Grka protivi se planu ekonomskog oporavka koji su, u zamjenu za finansijsku pomoć, Atini nametnuli EU i Međunarodni monetarni fond (MMF), i željeli bi da nakon predstojećih izbora bude formirana koaliciona vlada, pokazale su današnje ankete u Atini.
Anketa vodeće grčke agencije za istraživanje tržišta MRB pokazala je da 26,2 odsto ispitanika planira da, na izborima 6. maja, glasa za stranke koje se protive nepopularnim uslovima zajma EU i MMF-a, prenijela je agencija AFP.
Na pitanje da li Grčka treba da ostane u evrozoni, ali uz alternativni plan oporavka, 66 odsto je reklo “da”, dok je 13,2 odsto navelo da Atina treba u potpunosti da odustane od evra.
Grčka je 2010. zatražila kredit od EU i MMF-a da bi izbjegla bankrot, a u zamjenu za pomoć, primorana je da svoju ekonomiju dovede u red.
Atina je, da bi se izborila sa ogromnim javnim deficitom, usvojila oštre mjere štednje, u okviru kojih su uručeni brojni otkazi, smanjena državna potrošnja i povećani porezi.
U Grčkoj je, prema zvaničnim podacima, trenutno preko milion nezaposlenih, više od petine ukupne radne snage, a zemlja tone u sve dublju recesiju.
Učesnici ankete takođe su dali negativnu ocjenu odlazećoj administraciji premijera Lukasa Papadimosa, lidera privremene koalicije socijalista i konzervativaca, koja je u februaru dogovorila novu međunarodnu pomoć, kao i veliki otpis duga u martu.
Međutim, 65 odsto ispitanika smatra da bi koaliciona vlada bila najbolje rješenje za nastavak borbe sa brojnim izazovima u Grčkoj.
Još jedna anketa, kompanije “Puls”, objavljena u grčkom dnevnom listu “Elefteros Tipos” takođe je pokazala da 64 odsto građana smatra da nakon izbora treba da bude formirana koalicija.
Lider vodeće konzervativne partije, Antonis Samaras, odbacio je ideju nove koalicije sa socijalistima.
I konzervativci i socijalisti, koji su se mijenjali na vlasti u posljednje tri decenije, izgubili su podršku ljevičarskih partija, koje se protive mjerama štednje. Tanjug