SARAJEVO, Ministarstvo odbrane BiH smatra da ne postoji ni minimalan nivo usklađenosti između entitetskih organa o pitanju izmjena i dopuna Zakona o službi u Oružanim snagama BiH u vezi sa regulisanjem statusa njenih otpuštenih vojnika.
Iz Ministarstva je saopšteno da je potrebno nastaviti aktivnosti na približavanju stavova, kako bi se došlo do optimalnog rješenja.
Do 10. aprila Ministarstvu odbrane dostavljeni su zaključci Vlade Federacije BiH (FBiH), dopis Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske i dopis federalnog Zavoda za penzijsko-invalidsko osiguranje (PIO/MIO).
Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske ostalo je pri stavu koji je prezentovan na sastanku u Ministarstvu odbrane da treba staviti van snage Zakon o službi u Oružanim snagama BiH, u dijelu kojim se ustanovljava pravo na povoljnije penzionisanje otpuštenih vojnika, obzirom da je to u suprotnosti sa entitetskim propisom.
Federalni Fond PIO/MIO predložio je da se u izmjene i dopune Zakona o službi u Oružanim snagama BiH ugradi odredba o obavezi Savjeta ministara BiH da donese odluku o visini isplatnog koeficijenta, dok od Fonda PIO Republike Srpske, Ministarstvo odbrane BiH nije dobilo prijedloge.
Vlada FBiH nije dostavila konkretne prijedloge za izmjene i dopune Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, već je svojim zaključkom podržala zaključke Savjeta ministara BiH u vezi sa rješavanjem problema ostvarivanja prava na prijevremenu penziju otpuštenih vojnika, saopšteno je iz Ministarstva odbrane BiH.
Iz Ministarsta podsjećaju da su kao koordinator aktivnosti na pripremi izmjena i dopuna Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, na sastanku održanom 4. aprila zadužili sve nadležne institucije da do 10. aprila dostave prijedlog mogućeg rješenja za realizaciju zaključka Savjeta ministara BiH, kako bi bio zakazan drugi radni sastanak predstavnika nadležnih državnih i entitetskih institucija o ovom pitanju.
Stav Vlade Republike Srpske jeste da treba staviti van snage Zakon o službi u Oružanim snagama BiH kojim je omogućeno prijevremeno penzionisanje bivših pripadnika, te da otpuštenim vojnicima treba isplatiti neki vid otpremnine i uputiti ih službama za zapošljavanje.
Savjet ministara na sjednici 30. marta donio je zaključak da će predložiti Parlamentarnoj skupštini BiH da stavi van snage izmjene i dopune Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, čime bi prestalo njegovo pravno dejstvo, te je odlučeno da će prava pripadnika Oružanih snaga BiH u narednom periodu biti regulisana novim izmjenama i dopunama izvornog zakona.
Parlamentarna skupština BiH usvojila je uoči opštih izbora 2010. godine izmjene i dopune Zakona o Oružanim snagama BiH kojima se vojnicima koji su do 23. decembra 1995. godine najmanje dvije godine učestvovali u ratu kao pripadnici Armije BiH, HVO ili VRS, a kojima zbog godina života ne može biti produžena profesionalna vojna služba, omogućava odlazak u prijevremenu starosnu penziju. Srna