BEOGRAD, Fer uslovi na tržištu – osnova su svake privrede, ali utiču i na život svakog građanina.
Kakvi će biti izbor, cijene i kvalitet proizvoda i usluga, diktira situacija na tržištu. Kršenje tržišnih pravila, nažalost, u Srbiji nije rijetkost, a Komisija za zaštitu konkurencije to pokušava da spriječi novčanim kaznama. Za povredu konkurencije lani su kazne bile “teške” 3,2 milijarde dinara.
Kako je u srijedu na konferenciji povodom Međunarodnog dana konkurencije naglasio Dušan Petrović, ministar poljoprivrede i trgovine, ukoliko antimonopolski instrumenti komisije ne dosegnu potpuni efekat, mjere mora da preduzima Vlada.
– Jedna od takvih mjera bilo je ograničavanje trgovačkih marži na cijene osnovnih namirnica – rekao je Petrović.
– Potpisali smo sporazume sa Makedonijom, Crnom Gorom i BiH, čime je veoma olakšan trgovinski promet između ovih zemalja. Mnogi su izražavali bojazan zbog ovakve brzine puta ka Evropi, jer carinska zaštita domaćeg tržišta pada. Desilo se, međutim, da nam je izvoz poljoprivrednih proizvoda i hrane lani bio vrijedan 2,7 milijardi dolara. Srbija ima manju carinsku zaštitu od EU, a povećava izvoz. Zato se ne plašimo konkurencije.
Premijer Srbije Mirko Cvetković smatra da je temelj tržišne privrede stabilna tržišna utakmica, koja je uslov efikasne raspodjele resursa.
– Djelotvorna antimonopolska politika je naš cilj. Bez nje je nemoguće izgraditi savremeno društvo i konkurentnu privredu – rekao je Cvetković. – Vlada je napravila okvir za zaštitu konkurencije, usklađen sa evropskim standardima. Dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU je potvrda reformi u harmonizaciji domaće antimonopolske regulative sa evropskom.
Predsjednica Komisije za zaštitu konkurencije Vesna Janković je izjavila da Komisija nije i ne može da bude sama u svom poslu.
Primjena
Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer naveo je da su do sada donijeti propisi u Srbiji usklađeni sa evropskim. Međutim, Dežer smatra da treba obezbjediti njihovu potpunu primjenu. Novosti