SARAJEVO, Vlada Republike Srpske stava je da treba staviti van snage Zakon o službi u Oružanim snagama BiH kojim je omogućeno prijevremeno penzionisanje bivših pripadnika Oružanih snaga BiH, te da otpuštenim vojnicima treba isplatiti neki vid otpremnine i uputiti ih službama za zapošljavanje.
U dopisu ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petra Đokića Ministarstvu odbrane dodaje se da je stav Vlade Srpske da je oblast penzijskog i invalidskog osiguranja u nadležnosti entiteta i da zakon Srpske iz ove oblasti ne daje mogućnost da otpušteni vojnici Oružanih snaga ostvare pravo na penziju pod povoljnijim uslovima u odnosu na opšti propis.
“Uvođenje u penzijski sistem otpuštenih vojnika životne dobi od 35-40 godina imalo bi pogubne posljedice na funkcionisanje i finansijsku održivost penzijskog sistema, a posebno bi izazvalo nezadovoljstvo boračke populacije iz reda nezaposlenih boraca u Republici Srpskoj koji takvu privilegiju ne mogu ostvariti”, upozorio je Đokić.
Đokić je prisustvovao 4. aprila u Sarajevu sastanku radne grupe zadužene za pripremu izmjena i dopuna Zakona o službi u Oružanim snagama, kada je dogovoreno da nadležna ministarstva i fondovi PIO Republike Srpske i Federacije BiH dostave svoje stavove i prijedloge u vezi sa penzionisanjem otpuštenih vojnika.
Na čelu radne grupe nalazi se ministar odbrane BiH Muhamed Ibrahimović. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovi prvo donesu neki zakon i daju pravo, pa onda da to pravo ponište jer nema para, a onda na kraju gledaju kako da kompenzuju ukinuta prava… Mislim da nigdje na svijetu nema da neko sa 35 godina života ide u penziju, a ima svega 5-10 godina staža. I dok su radili (tj. ležali po kasarnama) vojnici su bili na državnim jaslama, a sad bi još da primaju penziju sljedećih 40-50 godina. Naravno ta penzija bi trebala biti bar 300 KM, otprilike kao i minimalna zagarantovana za nekoga ko ima 40 godina penzijskog staža. Da nije žalosno bilo bi smiješno.