DRVAR, Poslovodstvo drvoprerađivačkog preduzeća “Finvest” iz Drvara zatražilo je od Skupštine Livanjskog kantona da ovom preduzeću dodijeli status strateškog industrijsko-privrednog subjekta, jer jedino na taj način ovaj kolektiv može opstati.
Direktor “Finvesta” Ivan Suban podsjetio je da je ovo preduzeće, zbog izuzetno složene finansijske situacije, nedavno otpustio 116 radnika.
Prema njegovim riječima, osnovni problem preduzeća, čiji je gubitak narastao na 11 miliona KM, je u neurednom snabdijevanju sirovinom, prvenstveno u odgovarajućoj količini i kvalitetu, te što treba obezbijediti kontinuiranu i stabilnu proizvodnju tokom cijele godine.
Suban je napomenuo da “Finvest” ne može planirati tehnološki razvoj, niti zadržati dostignuti nivo zaposlenosti zbog smanjenja sječive mase (tehničke oblovine) na području Kantona, te odliva dijela oblovine odnosno sirovina kupcima izvan Livanjskog kantona, zbog nejasnih i neprihvatljivih kriterijuma prodaje-raspodjele sirovina.
“Uvažavamo kriterijume za raspodjelu sirovina, ali nam svake godine Šumsko gazdinstvo `Hercegbosanske šume` uskraćuje velike količine sirovina, što je, uz previsoku cijenu oblovine, pad prodaje gotovih prozvoda na tržištu i sanaciju posljedica požara na gaterskim linijama prouzrokovalo gubitak u poslovanju i nemogućnost redovnog servisiranja obaveza prema dobavljačima”, kaže predsjednik Nadzornog odbora “Finvesta” Mirko Radić.
On je naveo da bi eventualno zatvaranje pogona i otpuštanje svih 400 radnika zbog ekonomske međuzavisnosti moglo dovesti do negativnog domino-efekta sa kojim bi se suočilo oko 3.000 zaposlenih na području Livanjskog kantona.
“Bez aktivne participacije vlasti `Finvest` teško može opstati”, upozorio je Radić.
Drvoprerađivačko preduzeće “Finvest” je jedino proizvodno preduzeće u gradu na obalama Unca koje je “preživjelo” privatizaciju. Riječ je o nekadašnjem privrednom gigantu “Grmeč” koji je zapošljavao 2 500 radnika, a koji nakon privatizacije posluje kao “Finvest” sa oko 400 zaposlenih.
Nakon privatizacije, koju je provela kantonalna Agencija za privatizaciju, drugi kolektivi su ugašeni. Sa radom su prestali Fabrika celuloze i papira, Unisova tvornica reduktora i zupčanika, Fabrika pumpi, Fabrika tkanih tepiha i “Progres”.
Prije ratnih sukoba drvarska privreda je zapošljavala oko 7.000 radnika, a danas ih je jedva 400. Srna