BANJALUKA, Vlada Republike Srpske utvrdila je danas po hitnom postupku Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata RS.
Ovaj zakon će omogućiti da se kroz usaglašavanje podzakonskog akta – uredbe sa ovim izmjenama i dopunama obezbijede mjesečna novčana primanja borcima od prve do pete kategorije koji su izgubili garantovani penzijski osnov po propisima o penzijsko-invalidskom osiguranju, te da se za ostale borce borački dodatak isplaćuje samo za određene kategorije, saopšteno je iz Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću.
Riječ o borcima od prve do pete kategorije, mlađim od 60 godina, navodi se u saopštenju i podsjeća da prema odredbama važećih propisa mjesečni borački dodatak ostvaruju borci svih kategorija koji su navršili 60 godina života.
Razlog za donošenje ovog zakona nalazi se u činjenici da je novim Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju određeni broj boraca penzionera izgubio dio novčanih primanja koje je ostvarivao na osnovu statusa borca kroz garantovani penzijski osnov, a koji zbog godina starosti, nisu mogli da ostvare pravo na mjesečni borački dodatak, navodi se u saopštenju.
“U cilju zaštite položaja boraca kojima su umanjena mjesečna primanja, moralo se pristupiti donošenju ovog zakona kako bi se stvorio pravni osnov da se ovoj grupaciji boraca omogući ostvarivanje mjesečnog boračkog dodatka”, navodi se u saopštenju.
Ovim zakonom bilo je potrebno stvoriti i pravni osnov kojim će se omogućiti da se kao uslov za ostvarivanje prava na borački dodatak mogu utvrditi i kategorije boraca koje mogu da ostvare to pravo, dodaje se u saopštenju.
Predstavnici Vlade i Boračke organizacije Republike Srpske potpisali su krajem prošle sedmice sporazum na osnovu koga će Vlada obezbijediti 9.088.000 KM za lica koja su stupanjem na snagu Zakona o pravima boraca i Zakona o PIO dovedena u nepovoljniji položaj u odnosu na ranije važeće propise kada je riječ o novčanim primanjima.
Na osnovu Sporazuma o razumijevanju i saradnji, za borce mlađe od 60 godina sa ostvarenim pravom na starosnu penziju biće doznačen iznos od 2.866.776 KM (ekvivalentno mjesečnom boračkom dodatku), za borce korisnike invalidskih penzija iznos od 3.839.915 KM (ekvivalentno mjesečnom boračkom dodatku) i za socijalno najugroženije korisnike porodične penzije iza umrlih boraca iz odbrambeno-otadžbinskog rata iznos od 2.331.362 KM. Srna
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Mislim daje je nerazumno da RVI nemaju primanje boračkog dodatka na mjesečnom nivou,bar odredjene kategorije zbog svih troškova i teškog života a imajući u vidu da se ulazi u treće doba sa raznim hendikepima stoga mislim da ne zaslušujemo da ovakvo patimo.(robijamo ne zasluženu robiju).Ovo je jedna gola istina i utisak brojnih invalida.Ovo je drustvo surovo ,brojne uvrede doživljamo na razne načine a snage nam ponestaje da se borimo dalje.Nemogu da skinem sa uma komenatr jednog invalida koji kaže prošetaj malo u svom gradu ispred hotela u večernjim satima pa ćeš da vidiš ko uživa našu muku.Mi netražimo puno nego samo toliko da možemo živjeti život dostojna čovjeka.Zbog naše invalidnosti ne ispaštamo samo mi nego i ostali dio porodice.
Sad je sve uredu što se tiče prava svih kategorija boračkih, PPB;RVI,Borci uvijek su na prvom mjestu a sve umrle borce i njihove porodice Boračka organizacija Republike Srpske bila ih je zaboravila ošto se ouno ogriješila.
@radaradić,
Sve zavisi,kako ko gleda iz kog ugla i svi gledamo iz ličnog ugla-interesa.Primjer, da li je uredu:
-Borac prve kategorije sa 40 godina penzijskog radnog staža ostvario pravo na starosnu penziju u 50-toj godini života i ima penziju po osnovu penzijskog staža 490 KM.
-Borac prve kategorije sa 40 godina penzijskog staža ostvario pravo na starosnu penziju u 50 godini života i ima penziju po osnovu penzijskog staža 475 KM.
Sada ovaj drugi ima pravo na mjesečni borački dodatak, a prvi treba da čeka još 10 godina.
Da li su istom položaju, jer će sada ovaj drugi imati 50KM više mjesečno primanja boračkog dodatka i penzije od prvog, a oba su borci I kategorije.
To je samo jedan primjer.NAJBOLJI I NAJPRAVIČNIJI NAČIN BI PO MENI BIO SVIMA BORCIMA DATI MJESEČNI, GODIŠNJI ILI NEZNAM KAKO DODATAK, radio,ne radio, bio u penziji, nebio, imao 30 ili 100 godina.
Ipak ovakvim rješenjem dosta je ljudi diskrimisano mislim na borce.
To je lično mišljenje kao i gornji nick. Pozz svima.
Prethodni Zakon, novi Zakon i najnovije izmjene novog Zakona su daleko od pravde i pravednosti. Zašto se sve u ovoj državi vrti oko penzionera? Oni koji su otišli u rat sa 40-ak godina sad se natežu da li će imati garantovani penzijski osnov ili će imati mjesečni borački dodatak ili neko primanje koje će dobijati uz redovnu penziju koju prima. A šta je sa onima koji su sa 19 ili 20 godina umjesto na fakultet otišli u rat? Sad imaju 40 godina, nezaposleni su, nikad nisu imali uslove da se školuju i dobiju samo neku crkavicu od godišnjeg boračkog dodatka i to samo ako su I i II kategorija! Je li se borac III kategorije koji je otišao u rat čim je završio srednju školu manje borio od onog koji je se krio dok ga nije uhapsila vojna policija, pa je tek V kategorija, ali sada ima 58 godina, pa mu treba pomoći jer jadničak nema pravo na mjesečni borački dodatak, a uživao je dobru penziju?… Cijela ova gužva oko prava boraca se može vrlo lako riješiti u 2 koraka:
1. “Očistiti” spiskove boraca od svih koji se tu nalaze nezasluženo, od onih koji su plaćali da ne idu na front ali se vodili kao mobilisani, preko onih koji su uz izjave svjedoka dobijali rješenje da su borci, a ni jednoj jedinici nisu pripadali, pa do onih koji su bili na raznim radnim obavezama, čak potpuno nevezanim za sistem odbrane.
2. Nakon što se napravi kvalitetna evidencija, odrediti da se svakom borcu za svaki mjesec učešća u zoni borbenih dejstava dadne npr. 1 KM mjesečnog dodatka. Pa koliko je ko ratovao, toliko će i dobiti. Potpuno je nevažno da li je taj borac sada penzioner, radnik, nezaposlen, ili milioner. On je u zoni borbenih dejstava proveo npr. 25 mjeseci dobijaće 25 KM mjesečno. Naravno, u ovaj “obračun” bi ušli i svi pripadnici logističkih jedinica bez kojih prednja linija ne bi mogla funkcionisati, ali ne bi uključivala oficire i podoficire koji su i prije i za vrijeme rata bili zaposleni u vojsci i uredno dobijali plate iz Srbije, tj. Jugoslavije.