BEOGRAD, Tokom sljedeće nedjelje NBS će saopštiti imena banaka koje su prekršile Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, odnosno prevarile građane.
Godinama, iako je utvrđeno da su zaobilazile propise, nijedna nije imenovana.
Da bankari popuštaju, potvrđuje i to da je, prvi put u Srbiji jedan korisnik kredita uspio da na sudu dobije banku, jer mu je neosnovano povećala kamatu na stambeni kredit. To je do sada bilo nezamislivo, a banke su svojim ugovorima bile zaštićene i mogle su da podižu cijene zajmova po želji i bez osnovanog obrazloženja.
Sada se situacija mijenja, a tome je najviše doprinijeo novi Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji striktno ukazuje kada i pod kojim uslovima banka može da mijenja ugovorenu kamatnu stopu.
I građani u susjednim zemljama biju bitke sa bankama. Tako su Udruženje “Potrošač” i “Franak” podigla do sada najveću kolektivnu tužbu u Hrvatskoj protiv osam najvećih poslovnih banaka. Tužbom će se pokušati dokazati nedozvoljena i nepoštena primjena valutne klauzule u švajcarskim francima, kao i primjena ugovora o promjenjivoj kamatnoj stopi.
Tokom prošle godine, prema podacima Narodne banke Srbije, Centru za zaštitu korisnika upućeno je 1.122 prigovora na rad finansijskih institucija od toga 855 ili 76 odsto se odnosilo na poslovanje banaka.
Pozitivno je riješeno 46 žalbi direktno između građana i banaka, a uz posredstvo centralne banke.
– Najveći broj pritužbi odnosi se na kredite i to 53,1 odsto, zatim na tekuće račune 20,4 odsto i platne kartice 17,1 odsto – navode u NBS.
– Građani su se najviše žalili na promjenu visine kamata, probleme u obračunu kamate na dug po kreditnoj kartici. Najveći broj prigovora se odnosi na rad tri banke.
“Švajcarci”
Građani imaju najviše problema sa bankama kod kojih su uzeli stambene kredite u švajcarskim francima, jer su pojedine tokom 2008. godine naglo podigle kamate. Uvećale su svoje marže, a kada je libor od koga zavisi cijena ovih zajmova pao na nulu nisu vratile kamate na pređašnji nivo. U Srbiji ima oko 30.000 građana sa stambenim zajmovima u “švajcarcima”, a na primjer, u Hrvatskoj čak 75.000 korisnika. Novosti