VARŠAVA, Poljaci imaju šanse da dostignu prosjek Evropske unije znatno brže po kupovnoj moći nego po nominalnim platam, za šta će im biti potrebno čak 65 godina.
Prema posljednjim proračunima, Poljaci će do kupovne moći EU stići za 15 godina, dok bi po kupovnoj moći sa susjedima Nijemcima mogli da se porede za 25 godina.
Plate Poljaka su se tokom posljednjih 17 godina upetostručile, dok su cijene u radnjama utrostručene, a Poljska je i prema najnovijim statistikama jedna od najjefitnijih zemalja u EU.
Dok potrošačka korpa najpopularnijih artikala, namirnica i kozmetike košta Poljaka 35 evra, Čeh će za nju platiti 36 evra, Nijemac 42 evra, a u Velikoj Britaniji ista ta korpa koštaće 59 evra.
Jeftiniji su i automobili – primjera radi, “škoda oktavija” koju će Poljak platiti 14.714 evra će Čeha, u čijoj se zemlji to vozilo proizvodi, koštati 1.430 evra više.
Manje plate krivac su što Poljska nije jeftina zemlja za same Poljake. Kada je u pitanju osnovna potrošačka korpa, Poljaci za svoju bruto prosječnu platu od 800 evra mogu da kupe 23 takve osnovne korpe, a njihovi susjedi Česi 27 korpi.
Za “škodu oktaviju” Poljak bi prosječnu platu morao da stavlja na stranu 18,6 mjeseci, dok je u Velikoj Britanija za to potrebno tri puta kraće vrijeme.
Prema podacima agencije GfK Polonija, Poljak će ove godine za šoping imati na raspolaganju 5.700 evra, a Španac, iako je u toj zemlji kriza i sprovode se mjere štednje, 20.000 evra.
Za stan od 50 kvadratnih metara u Varšavi Poljak mora da ostavlja na stranu prosječnu platu 10 godina, dok će Čeh takav stan u Pragu od prosječne plate steći za devet godina. Isti stan u Londonu Britance košta 6,5 godišnjih prosječnih zarada, dok će Nijemac za stan od 50 kvadratnih metara u Berlinu morati da odvoji trogodišnju prosječnu platu u toj zemlji. Beta