BEOGRAD, Evro i dalje, iz dana u dan, obara nove rekorde nad dinarom, tako da je prodajni kurs u mjenjačnicama dostigao 112 dinara, a u bankama 114 dinara.
Centralna banka intenzivnije interveniše, prodajući devize, ali ekonomisti smatraju da je zakasnila i da je to trebalo da čini na početku godine. U NBS vjeruju da imaju još jednog „keca u rukavu“ koji može da se iskoristi već sredinom mjeseca, a to je smanjenje obavezne rezerve bankama, što bi trebalo da dovede do veće potražnje za dinarima i, automatski, do njegovog jačanja.
To, smatraju stručnjaci, ne znači da će devizni kurs biti niži od 110 dinara, ali se, u kraćem periodu, može stabilizovati i zaustaviti njegov rast. NBS već drugi mjesec zaredom ne spušta referentnu kamatu, iako je ranije najavljivala da će je obarati. Tako još uvijek, mada ne kao ranije, ostaju atraktivni zapisi koje emituje država, a čija se kamata „mjeri“ u odnosu na onu koju utvrđuje NBS. Lani smo prodali obveznice u vrijednosti većoj od 400 milijardi dinara.
– Narodna banka Srbije je zakasnila sa intervencijama na deviznom tržištu, pravdajući se da štiti tržište od špekulanata, a sada je zvanični srednji kurs „pregurao“ 111,50 dinara – kaže Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. – Morala je mnogo energičnije da interveniše još početkom godine, kako se ne bi slali signali bankama da će kurs biti nestabilan. Smanjenje obavezne rezerve je mjera koja može u ovom trenutku da zaustavi jačanje evra, ali i da stvori dodatnu nesigurnost na deviznom tržištu. Novosti