TREBINJE, Izgradnjom sistema Gornji horizonti, u kojem su već započeti radovi na hidroelektrani Dabar, stvoriće se bolji uslovi za nastavak radova na hidroelektrani Dubrovnik 2, jer će objekti predviđeni u ovom sistemu donijeti i nove količine vode.
O izgradnji hidroelektrane Dubrovnik 2 razgovarali su nedavno i predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić i premijer Hrvatske Zoran Milanović, a eventualni nastavak radova na ovom projektu, koji bi koštao preko 170 miliona evra, pozitivnim ocjenjuju i u “Elektroprivredi RS”.
Jovo Marić, izvršni direktor za tehničke poslove u “Elektroprivredi RS”, kaže da bi ovaj projekat dao višestruku korist dvjema državama i njihovom energetskom sistemu, jer, pored dva već postojeća agregata u mjestu Plat, podrazumijeva još dva nova od po 150 megavata, koji bi, prema grubim procjenama, proizvodili oko 318 gigavat-sati nove energije u prosječnoj hidrološkoj godini.
“Prednost druge faze Dubrovnika u sistemu HE na Trebišnjici (HET) jeste i ta što je, pored dva postojeća agregata od po 108 megavata, ostavljena kaverna za izgradnju još dva nova agregata, kao i zahvat kod brane Gorica na Trebinjskom jezeru”, kaže Marić.
On dodaje da su u HET-u uradili i dali “Elektroprivredi Hrvatske” hidrološke nizove, koje oni nisu imali, odnosno uradili su praćenje kota voda i padavina na slivu rijeke Trebišnjice, relevantnih za gradnju novih objekata, u smislu da se napravi jedno novo rješenje za HE Dubrovnik 2, kako bi znali kojom se vodom može raspolagati.
“Izgradnjom druge faze bi se zakružio projekat HE Dubrovnik, čija bi četiri agregata davala prosječno preko 500 megavata, što bi predstavljalo moćnu elektranu koja može zamijeniti svaki termoblok na prostoru Balkana”, tvrdi Marić.
Prednosti nove hidroelektrane su i u činjenici da je cjelokupna trasa dovoda vode u HE Dubrovnik 2 u potpunosti ispitana, jer bi tunel koji dovodi vodu u novu hidroelektranu išao paralelno s već postojećim.
Izgradnja nove hidroelektrane bi uveliko regulisala i poplave Trebinjskog i Popova polja.
Iako su na pregovorima koje su u nedjelju u Slavonskom Brodu imale delegacije Savjeta ministara i Vlade RS sa ministrima Hrvatske razgovarali i o nastavku radova na hidroelektranama Gornji horizonti u Hercegovini i Ombla u Dubrovniku, Marić smatra prioritetnijim Dubrovnik 2.
“Po meni, izgradnja hidroelektrane Ombla ne može nikako biti prioritetnija za Hrvatsku od Dubrovnika 2, najprije zato što izgradnja Omble dira u ekologiju u okolini jednoga grada sa hiljadugodišnjom tradicijom i poznatim starinama diljem svijeta, jer postoji bojazan od podzemnog jezera na kojem bi se gradila ova hidroelektrana”, dodaje Marić.
On objašnjava da ova podzemna akumulacija, koja bi puna sadržala oko 300 miliona kubnih metara vode, a budući da je svojim najvećim dijelom ispod BiH, odnosno Republike Srpske, izaziva bojazan od plavljanja, naročito dijela Popova polja u vrijeme kada u jezero nadolaze druge vode.
Zbog ove činjenice, ali i činjenice da se “Elektroprivreda RS” i “Hrvatska elektroprivreda” spore zbog neregulisanih odnosa u postojećoj Hidroelektrani Dubovnik 1, izgradnja nove hidroelektrane bi, nada se Marić, regulisala i taj nesporazum. Nezavisne novine