BANJALUKA, Prasići teški između 20 i 30 kilograma juče su na banjalučkoj pijaci po kilogramu žive vage koštali do pet maraka, a slična je cijena i u ostalim gradovima RS.
To je za marku više nego ranije, a trgovci kažu da je cijena “masna” jer je skupa stočna hrana, dok kupci tvrde da je do poskupljenja došlo zbog predstojećeg Vaskrsa.
Inače, u Banjaluci, kao i na pijacama u većini ostalih gradova RS, bilježi se sve siromašnija ponuda, a stanje je takvo uglavnom zbog nedostatka potražnje.
Ilustracije radi, na banjalučkoj pijaci trgovci su, osim prasića, nudili samo živinu, te nekoliko konja i ovaca.
Koke nosilje na banjalučkoj pijaci juče su koštale pet maraka po komadu, pilići marku, a za “karton” (30 komada) jaja neophodno je bilo izdvojiti 7,5 maraka.
“Ja kokošku jeftinije od pet maraka ne mogu dati. Gdje bi bila moja računica da je cijena niža? Šta da vam kažem, vidite kakvo je vrijeme došlo, da je ‘karton’ jaja skuplji od jedne kokoške. Lošija vremena ne pamtim”, žali nam se jedan trgovac.
“Prasići koje prodajem koštaju pet maraka po kilogramu, a teški su oko 20 kilograma. Bili su ranije oko četiri marke. Cijena je viša jer izbora nemamo, i sami znate koliko košta hrana, a kupaca nema. Raspituju se, ali slabo kupuju. Nezadovoljan sam i razočaran”, kazao nam je na stočnoj pijaci u Banjaluci Milivoje Ćejić, stočar iz Laktaša.
Slično kaže i Živko Živković iz Nove Topole, koji je na pijacu ranom zorom dovezao sedam prasića, a do 11 časova nije prodao nijedno.
“Prasad su teška po oko 30 kila, najljepša, domaća, a niko ih neće. Šta da vam pričam, kad sve znate. Nudim ih po pet maraka po kilogramu. Po svemu sudeći, koliko sam dovezao, toliko ću i vratiti kući”, žali se Živković.
Da su cijene prasića na pijacama povišene, potvrdio nam je i Draško Banjac, predsjednik Udruženja farmera RS, koji kaže da se pojeftinjenje može očekivati iza Vaskrsa.
“Prasići su poskupjeli jer je kod nas sve manje priplodnih krmača, ponajviše zbog prošlogodišnjih suša. Tovljenici nisu poskupjeli, oni koštaju oko tri marke. Telad na pijacama koštaju oko šest maraka, a jaganjci između pet i šest, a toliko su koštali i lani”, kaže Banjac, koji tvrdi da je stočni fond u RS sve siromašniji.
Po svemu sudeći, predstojeći Uskrs/Vaskrs brojni građani će da obilježe bez prasetine na trpezi, jer je za prase potrebno izdvojiti minimalno 100 maraka, a tom iznosu treba dodati i troškove transporta sa pijaca, klanja i pečenja, kao i pregleda mesa na trihinelozu. Nezavisne novine