BANJALUKA, Rasipništvo u institucijama na svim nivoima vlasti u BiH je nastavljeno, iako zemlja još nema budžet za ovu godinu.
Brojač javne potrošnje, koji je u centru Sarajeva postavio Centar za zastupanje građanskih interesa, pokazuje da se svake sekunde u BiH potroše 282 KM.
Trošenje novca je nemilosrdno, a od početka 2012. godine u BiH je na svim nivoima vlasti potrošeno više od dvije milijarde maraka. Stručnjaci procjenjuju da će ukupna budžetska potrošnja ove godine u zemlji iznositi oko devet milijardi KM.
– Važno je istaći da se najviše budžetskog novca troši na plate i naknade zaposlenih na svim nivoima vlasti i u institucijama koje su budžetski korisnici – kaže izvršni direktor Fondacije Damir Mehmedbašić.
Značajne sume izdvajaju se i za materijalne troškove, a za funckionisanje administracije namjenjeno je oko 60 odsto budžetskog novca. Zatim slijede izdvajanja za socijalne kategorije.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Goran Radivojac kaže da finansijska disciplina ili odgovornost za upravljanje javnim finansijama u BiH nije na potrebnom nivou.
– U BiH se javne finansije, konkretno usvajanje budžeta, uslovljavaju, ili se s druge strane koriste kao instrument za rješavanje nekih krupnih političkih pitanja – rekao je Radivojac.
Ekonomisti upozoravaju na to da rasipništvo u birokratskom aparatu guši privredu i dovodi zemlju u poziciju zavisnosti od međunarodne novčane i kreditne pomoći.
Birokratski aparat u BiH, prema analizi međunarodnih eksperata, preglomazan je, neefikasan i trom, opterećen različitim zakonskim rješenjima.
Predstavnici Srpske u zajedničkim institucijama BiH zalažu se za uvođenje reda u administraciji BiH i rezanje troškova. Poslanik SNSD u parlamentu BiH Slavko Jovičić kaže za “Novosti” da je za RS nedopustivo rasipništvo u institucijama BiH.
– Građani Srpske ne smiju da na svojoj grbači nose neradnike i rasipnike u zajedničkim institucijama u Sarajevu – zaključio je Jovičić.
Koplja se lome oko raspodjele
Najveća prepreka za usvajanje budžeta BiH za ovu godinu je nemogućnost postizanja konačnog dogovora o iznosu državne kase i raspodjeli novca između BiH i entiteta, potvrđeno je za “Novosti” u Predsjedništvu BiH. Dodatni problem su zahtjevi da se u budžetu obezbjede sredstva za isplatu penzija bivšim pripadnicima Oružanih snaga BiH, od kojih su neki penzionisani sa samo 35 godina starosti. Novosti